Strona głównaStyl życiaJogging (niezbyt intensywny) sprzyja długowieczności

Jogging (niezbyt intensywny) sprzyja długowieczności

Bieganie w wolnym tempie, czyli jogging, jeśli jest uprawiany regularnie i w małych ilościach, może mieć wpływ na wydłużenie życia.
Jogging (niezbyt intensywny) sprzyja długowieczności [fot. summa z Pixabay]
Badacze przyjrzeli się danym dotyczącym ponad 5 tysięcy zdrowych osó. Przez 12 lat monitorowali stan zdrowia zarówno tych, którzy regularnie biegali, jak i tych, którzy prowadzili .

Autorzy dokładnie odnotowywali czas poświęcony na , częstotliwość podejmowania treningów i tempo biegu. Jak odkryto, ludzie bardzo intensywnie biegający umierali w ciągu badanego okresu równie często, jak osoby unikające wysiłku, natomiast biegacze preferujący lekki jogging mieli najniższe wskaźniki śmierci w tym czasie.

Jogging uprawiany od 1 do 2,4 godz. tygodniowo miał związek z najniższą śmiertelnością, a optymalna częstotliwość takiego treningu to nie więcej niż trzy razy w tygodniu. Ogólnie rzecz biorąc, znacznie niższe wskaźniki śmiertelności dotyczyły osób biegających w tempie wolnym lub umiarkowanyn, podczas gdy szybkie bieganie oznaczało niemal takie samo ryzyko śmierci w badanym okresie, jak w przypadku siedzącego trybu życia.

„Należy podkreślić, że wolniejsze tempo biegania odpowiada intensywnym ćwiczeniom, a wytężony bieg odpowiada bardzo intensywnym ćwiczeniom", wyjaśnia dr Peter Schnohr z Frederiksberg Hospital w Kopenhadze. „Gdy wymagający trening wykonywany jest przez dziesięciolecia, taki poziom aktywności może stanowić zagrożenie dla zdrowia, szczególnie dla ", dodaje dr Schnohr.

Ustalenia te są podobne do wyników wcześniejszych badań, w których naukowcy odkryli, że intensywne ćwiczenia mogą powodować więcej szkody niż pożytku. „Związek między bieganiem a śmiertelnością odzwierciedla wykres w kształcie litery U, tj. może istnieć górna granica ilości i intesnywności, która jest optymalna dla korzyści zdrowotnych. Jeśli twoim celem jest zmniejszenie ryzyka śmierci i , dobrym pomysłem jest bieganie kilka razy w tygodniu w umiarkowanym tempie. Jeszcze większy wysiłek jest po prostu niepotrzebny i może być szkodliwy", uważa dr Schnohr.

O badaniach napisano w Journal of the American College of Cardiology.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy