Strona głównaStyl życiaJuż krótka aktywność fizyczna poprawia pracę mózgu

Już krótka aktywność fizyczna poprawia pracę mózgu

Nasz mózg lubi wysiłek fizyczny, dzięki niemu jest sprawniejszy. Okazuje się, że nawet krótka aktywność, np. trwająca 10 minut, poprawia działanie umysłu.
Już krótka aktywność fizyczna poprawia pracę mózgu [© natalielb - Fotolia.com]
Już 10-minutowe ćwiczenia wydają się poprawiać nasze możliwości umysłowe, mówią uczeni z Boston University School of Medicine.

Testy pokazały, że 10 do 20 minut umiarkowanej lub intensywnej aktywności dziennie wiązało się z lepszą funkcją mózgu u osób w średnim i starszym wieku. W przypadku ludzi w średnim wieku zaledwie 10 minut umiarkowanej bądź intensywnej aktywności oznaczało lepszą pamięć werbalną. U seniorów aktywność sama w sobie, bez względu na jej formę, wywoływała poprawę umiejętności umysłowych.

Dlaczego ćwiczenia mają taką „moc"? Jak wyjaśniają eksperci, wysiłek poprawia krążenie krwi, co z kolei wspomaga mózg. Wiadomo zaś, że choroby sercowo-naczyniowe i cukrzyca (która ma związek z zaburzeniami ) są czynnikami ryzyka . Im sprawniejsze krążenie zaś, tym lepsze funkcjonowanie umysłu.

Zgodnie bowiem z oficjalnymi zaleceniami, , która ma dać namacalne skutki zdrowotne, obejmuje 150 minut umiarkowanych ćwiczeń tygodniowo, lub 75 minut ćwiczeń intensywnych. Autorzy zaznaczają jednocześnie, że potrzeba dalszych badań, by ustalić, jaka dawka ćwiczeń w różnych grupach wiekowych jest odpowiednia dla poprawy funkcji mózgu.

Według ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia, regularne ćwiczenia to tylko jeden z elementów stylu życia, który pozwala zmniejszyć ryzyko demencji, poza treningami potrzebne są również: odpowiednia dieta, unikanie nadmiaru alkoholu i rezygancja z palenia . Poza tym otępienie rzadziej dotyczy tych, którzy mają bogate życie towarzyskie i nie cierpią na .

O badaniach można przeczytać w Alzheimer's & Dementia: Translational Research & Clinical Interventions.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy