Strona głównaStyl życiaKawa pobudza, nawet gdy jej nie wypijesz...

Kawa pobudza, nawet gdy jej nie wypijesz...

Postawienie w pobliżu filiżanki z kawą może zwiększyć pobudzenie, zaangażowanie i skupienie u osób regularnie pijących ten napój, bez faktycznego jego wypicia.
Kawa pobudza, nawet gdy jej nie wypijesz... [fot. Antonio Cansino from Pixabay]
Zbadano związek między a pobudzeniem, aby sprawdzić, czy reakcja mózgu na bliskość kawy może dać te same korzyści poznawcze jak kofeina.

- Dopóki ludzie odczuwają związek między kawą a pobudzeniem, bez względu na jego pochodzenie, sama ekspozycja na sygnały związane z kawą może wywołać reakcje poznawcze bez spożywania kofeiny w jakiejkolwiek formie - powiedział dr Eugene Chan z Monash University.

- Sam zapach kawy daje psychoaktywne, pobudzające efekty. Dzieje się tak dlatego, że mózgi konsumentów kawy są uwarunkowane do reagowania na kawę w określony sposób, podobnie jak w słynnym eksperymencie Pawłowa z udziałem psów.
- Przejście obok ulubionej kawiarni, wąchanie aromatu kawy, a nawet obserwowanie związanych z kawą reklam, może uruchomić receptory w naszym organizmie na tyle, abyśmy mogli uzyskać te same odczucia pobudzenia, co przy piciu tego napoju - wyjaśnia dr Chan.

W jednym z badań kilkaset osób wymyślało hasła reklamowe dotyczące kawy lub herbaty. W innym z kolei opracowywano wiadomości dotyczące korzyści zdrowotnych picia kawy lub herbaty. Podczas tych eksperymentów monitorowano poziomy pobudzenia i tętno.
Wyniki pokazały, że same oznaki kawy - ekspozycja na obrazy i inne bodźce (zapachy i dźwięki) związane z kawą - zwiększyło czujność, poziom , i skłoniło do skoncentrowanego myślenia.

Zmieniające funkcje poznawcze skutki kawy były najpowszechniejsze u uczestników z krajów zachodnich, gdzie jest bardziej popularna i kojarzy się z energią, skupieniem i działaniem, w porównaniu z osobami z krajów wschodnich. Kawa wiązała się też z większym pobudzeniem niż herbata.

- Nasze badania mogą mieć ciekawe implikacje, ponieważ nie opierają się na fizjologii, ale raczej na psychologicznych skojarzeniach, które kształtują nasze wzorce poznawcze - mówi dr Chan.

- To badanie może pomóc wyjaśnić, w jaki sposób picie kawy bezkofeinowej może skutkować szybszym czasem reakcji na zadania. Być może psychologiczny związek między kawą i pobudzeniem jest tak silny, że wywołuje zmiany poznawcze nawet tam, gdzie fizjologicznie brakuje kofeiny - zastanawia się dr Chan.

Na podstawie:

Tagi: energia, kofeina, kawa

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy