Strona głównaStyl życiaKawa pomaga rozwiązywać problemy, choć nie zwiększa kreatywności

Kawa pomaga rozwiązywać problemy, choć nie zwiększa kreatywności

Kofeina zwiększa zdolność koncentracji i rozwiązywania problemów mówią badacze z University of Arkansas. Jednocześnie nie można liczyć na to, że zwiększy naszą kreatywność.
Kawa pomaga rozwiązywać problemy, choć nie zwiększa kreatywności [fot. katie175 z Pixabay] „W kulturach zachodnich jest zwykle kojarzona z twórczymi zajęciami i stylem życia: od dla pisarzy po napoje energetyczne dla programistów, ale te stereotypy zawierają więcej niż ziarno prawdy", mówi Darya Zabelina z University of Arkansas.
Poznawcze korzyści kofeiny są znane - zwiększa czujność, poprawia uwagę i skupienie, polepsza sprawność motoryczną. Mniej wiadomo natomiast o wpływie tego związku na .

Jak wskazuje Zabelina, należy odróżnić myślenie „zbieżne" od „rozbieżnego". Pierwsze z nich definiuje się jako szukanie konkretnego rozwiązania problemu, na przykład poprawnej odpowiedzi. To drugie charakteryzuje się generowaniem pomysłów, z których wynika wiele trafnych, nowatorskich, czy interesujących odpowiedzi. W badaniu wykazano, że kofeina poprawia zbieżne myślenie, ale nie ma znaczącego wpływu na myślenie rozbieżne.

W badaniu wzięło udział 80 osób, które losowo otrzymały tabletkę kofeiny z zawartością 200 mg kofeiny, co odpowiada jednej mocnej filiżance kawy, lub placebo. Następnie u uczestników zmierzono zbieżne i rozbieżne myślenie, pamięć roboczą oraz . Okazało się, że kofeina miała pozytywny wpływ na zdolność do rozwiązywania problemów, a także poprawiała nastrój. Nie odnotowano zaś jej oddziaływania na poziom kreatywnego myślenia i pamięć roboczą.

Wyniki badań są dostępne w czasopiśmie Consciousness and Cognition.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy