Strona głównaStyl życiaKawa - stały element naszego życia

Kawa - stały element naszego życia

Pijemy ją bo nam smakuje, bo pobudza do życia, bo przyzwyczailiśmy się do niej. Jaką rolę pełni obecnie kawa w naszym życiu i społeczeństwie? Jakie ma znaczenie i dlaczego w wielu sytuacjach to właśnie ona gra pierwsze skrzypce?
Poranna pobudka

© tesgro - Fotolia.comNajbardziej oczywistą rolą, jaką przypisujemy kawie jest rozbudzenie. Nic nie działa o poranku tak, jak aromat mocnej, czarnej kawy. Niekiedy tylko ona jest w stanie postawić nas na nogi i zmobilizować do codziennych obowiązków. Pytanie - ile jest w tym prawdy? Owszem, zawarta w kawie pobudza i dodaje energii, ale czy aby nie przeceniamy jej roli? Czy codzienne picie kawy nie uodporniło nas na działanie kofeiny? Czy nie posługujemy się tu utartym stereotypem „kawy pobudki”? Tak czy inaczej, nie wyobrażamy sobie poranka bez „małej czarnej”, bo picie kawy to swoisty rytuał, który sprawia niezwykle dużo przyjemności. Poranne picie kawy to celebracja, tu wszystko ma znaczenie. Zaczynając od określonej godziny („bo jak nie wypiję kawy do 10, to jestem nieprzytomny”), przez ulubiony rodzaj kawy, sposób jej parzenia, aż po ukochany kubek ze śmiesznym napisem.

Zrobię kawę i porozmawiamy

© diego cervo - Fotolia.com jest synonimem szczerych rozmów. Nie zdarza nam się rozmawiać o uczuciach czy rozterkach przy szklance wody albo soku. Kiedy chcemy zwierzyć się najbliższej osobie, po prostu spotykamy się, wyjmujemy z szafki dwie filiżanki, parzymy kawę i zaczynamy mówić… Dlaczego tak właśnie jest? Co ma wpływ na naszą otwartość - aromat, ciepło, a może po prostu celebracja chwili?

Zastanawialiście się kiedykolwiek dlaczego, zapraszając gości pytamy - „Czy wpadną do nas na kawę?”. Przecież istnieje tyle innych ciepłych napojów. A jednak nie zdarza nam się zaproponować odwiedzin na kakao czy mleko… Ten prosty przykład pokazuje, jak silnie zakorzeniony w naszej świadomości jest obraz tzw. „przyjacielskiej, towarzyskiej kawy”, która prowokując do rozmowy zacieśnia relacje międzyludzkie, których tak bardzo nam potrzeba.
 
Strony : 1 2

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy