Strona głównaStyl życiaKawowe trendy: ekologia i "zimna" kawa

Kawowe trendy: ekologia i "zimna" kawa

W przypadku kawy podobnie jak w muzyce - klasyka jest bazą dla każdej improwizacji. Dlatego zarówno wielbicielom tradycyjnego espresso, jak i poszukiwaczom nowych smakowych doznań, podpowiadamy, z jakimi trendami mogą spotkać się w nadchodzącym sezonie, odwiedzając kawiarnie.
Kawowe trendy: ekologia i "zimna" kawa [Fot. chamillew - Fotolia.com] Wychodząc naprzeciw rosnącym wymaganiom coraz bardziej świadomych konsumentów, producenci i dystrybutorzy kawy proponują wiele rozwiązań dotyczących przygotowania napojów. A wszystko w zgodzie ze zdobywającym coraz większą rzeszę zwolenników nurtem . Czym zaskoczą nas restauracje i kawiarnie w nadchodzącym sezonie? Przyglądamy się najciekawszym kawowym trendom.

Smak ekologii

Z badań przeprowadzonych w 2014 roku przez SGGW wynika, że 52% polskich konsumentów sięga po , a 11% można zaliczyć do grona jej regularnych nabywców. Jak się okazuje popularność eko-żywności ma swoje uzasadnienie - opublikowane przez prestiżowy British Journal of Nutrition badania przeprowadzone na Uniwersytecie Newcastle dowodzą, że produkty organiczne znacząco różnią się pod względem składu chemicznego od żywności konwencjonalnej. Ta zasada dotyczy również kawy, dlatego wiodący producenci wprowadzają do swojej oferty mieszanki, których proces produkcji pozbawiony jest wszelkich sztucznych substancji, ulepszaczy i nawozów. Naturalne warunki uprawy pozytywnie wpływają nie tylko na stan środowiska, w którym zlokalizowane są plantacje kawy, ale również na walory smakowe przygotowanego na jej bazie naparu. Zdaniem ekspertów, uprawiane bez sztucznych nawozów, pestycydów i herbicydów ziarna, choć wymagają większego wysiłku na etapie wzrostu i zbiorów, cechują się bardzo wysoką jakością i wyjątkowym smakiem.

Moc przychodzi z czasem

Cold brew, czyli alternatywna metoda uzyskiwania , po 60 latach od powstania, przeżywa dziś swoisty renesans. „Parzony” na zimno napój największym zainteresowaniem cieszy się w okresie letnim, bowiem świetnie smakuje w wersji mrożonej z dodatkiem kostek lodu. Zalewana letnią wodą i naciągająca od kilku do nawet kilkunastu godziny grubo mielona kawa pozbawiona jest goryczki, niższa jest również jej kwasowość. Charakteryzuje ją gładki, słodki i orzeźwiający, lekko owocowy smak. Jednocześnie napój przygotowany metodą cold brew charakteryzuje znacznie wyższa zawartość kofeiny, co jest wynikiem wielogodzinnego kontaktu mieszanki z wodą. Do przyrządzania napoju tą techniką najlepiej wykorzystać jasno paloną, gruboziarnistą mieszankę składającą się z ziaren Arabiki. Napar stanowić może samodzielny drink, jak i bazę dla bardziej wymyślnych trunków wzbogaconych takimi dodatkami jak na przykład mleko kokosowe, śmietanka, syrop smakowy czy szczypta morskiej soli.

Naturalne pobudzenie

Intensywny tryb życia, praca po godzinach, niedobór snu. To wszystko sprawia, że próbując „postawić się na nogi” sięgamy po syntetyczne napoje energetyczne, które stosowane regularnie mają negatywny wpływ na zdrowie, nie tylko ze względu na zawarte w nich składniki, ale również na ich zbyt wysokie dawki i nieodpowiednie proporcje oraz uzupełniające je dodatkowe substancje takie jak choćby cukier. Jak się jednak okazuje, niesprzyjające zdrowiu specyfiki z powodzeniem zastąpić możemy naturalnym drinkiem pobudzającym. Hongkong Espresso to pochodzące z Azji, aromatyczne połączenie herbacianej teiny z intensywną kofeiną. Według tradycyjnej receptury, do przygotowania napoju potrzebne jest świeżo zaparzone espresso i 70 lub 150 ml zielonej albo czarnej herbaty.

W tym zestawieniu dobrze sprawdza się mieszanka Darjeeling o delikatnie ostrej nucie lub kompozycja czystych . Orzeźwiające Hongkong Espresso doskonale smakuje nie tylko w wersji na ciepło, ale również jako mrożony drink podawany z lodem. Jego świetnym dopełnieniem jest odrobina mleka i cukru, nadające naparowi bardziej subtelny smak.

Warto jednak pamiętać, że choć naturalny, tego typu „energetyk” wykazuje wysokie właściwości pobudzające. Z uwagi na fakt, że nadmiar stymulujących substancji, niezależnie od źródła, z którego pochodzą, przynosić może niepożądane dla organizmu efekty, warto pamiętać, że zalecana dzienna dawka kofeiny dla osób zdrowych nie powinna przekraczać 300 mg.

Segafredo Zanetti Poland

Tagi: herbata, kawa

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy