18-09-2024
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Eksperci wyjaśniają czynniki odpowiedzialne za to, jak wstępne predyspozycje i dodatkowe informacje wpływają na podejmowanie decyzji.
Gdy ludzie szybko wyciągają wnioski, ich decyzja jest bardziej uwarunkowana ich początkowym nastawieniem czy tendencją do opowiedzenia się po stronie jednej z przedstawionych możliwości. Jeśli zaś poczekają, aż zbiorą więcej informacji, podejmują decyzję wolniej, ale jest ona mniej stronnicza.
- Być może konkluzja wydaje się intuicyjna, ale matematyka, którą musieliśmy zastosować, aby to udowodnić, była naprawdę nietrywialna - mówi Bhargav Karamched z Florida State University. - Zauważyliśmy, że dla pierwszej osoby z grupy trajektoria jej przekonań jest niemal linią prostą. Ostatnia zaś krąży w kółko, poruszając się tam i z powrotem przez jakiś czas, zanim podejmie decyzję. Mimo że równanie bazowe dla przekonań każdego badanego było takie samo, z wyjątkiem ich początkowego nastawienia, statystyki i zachowanie każdej osoby było bardzo różne - dodaje.
Badani musieli podjąć decyzję między dwoma wnioskami, jednym, który był poprawny i jednym, który był niepoprawny. Model zakładał, że każdy uczestnik działał , to znaczy podejmował decyzje na podstawie swojego początkowego i informacji, które mu przedstawiono, a nie był pod wpływem decyzji osób wokół niego.
Nawet przy dowodach i założeniu doskonałej racjonalności, stronniczość w stosunku do konkretnej decyzji powodowała, że osoby decydujące najszybciej wyciągały błędne wnioski w 50 proc. przypadków. Im więcej informacji zaś zbierały, tym bardziej prawdopodobne było, że zachowywały się tak, jakby nie były stronnicze i dochodziły do prawidłowych wniosków.
Oczywiście, w prawdziwym świecie ludzie są pod wpływem wszelkiego rodzaju czynników, takich jak emocje, decyzje podejmowane przez znajomych i inne zmienne. W każdym razie te analizy pokazują, jak powinno się - tzn. kiedy są one najbardziej trafne.
Jak oceniają uczeni, teraz łatwiej zrozumieć, kiedy ludzie są nadmiernie podatni na wpływ szybkich decyzji lub padają ofiarą grupowego myślenia.
Na podstawie: