Strona głównaStyl życiaKiedy życiowe aspiracje mogą być źródłem silnego stresu

Kiedy życiowe aspiracje mogą być źródłem silnego stresu

Posiadanie aspiracji pomaga kierować naszym życiem w sensowny i satysfakcjonujący sposób, może jednak również powodować stres, gdy nadzieje się nie spełniają.
Kiedy życiowe aspiracje mogą być źródłem silnego stresu
Jak mówią psycholodzy, problematyczny jest nie tyle brak postępu w kierunku naszego „idealnego ja", ile tendencja do koncentrowania się na niedostatecznym rozwoju w negatywny sposób, który prowadzi do psychicznego obciążenia.

Eksperci z Edith Cowan University oceniali, czy rozbieżności między „ja idealnym" i „ja rzeczywistym" wiązały się z objawami depresyjnymi i .

Jak mówi profesor Joanne Dickson, istnieją dwa kluczowe auto-przewodniki, które zazwyczaj nas motywują i dostarczają standardów do samooceny: „ja idealne" i „ja odpowiednie".

„Ja idealne" to osoba, którą pragniemy być - nasze nadzieje i aspiracje. „Ja odpowiednie" jest tym, kim uważamy, że powinniśmy być - naszymi obowiązkami i odpowiedzialnością.

Okazało się, że postrzeganie swoich nadziei i planów jako niespełnionych oraz niezdolność osiągnięcia pozytywnych wyników zwiększa wrażliwość emocjonalną i .

Rola negatywnego myślenia

Okazuje się, że duże znaczenie dla stanu emocjonalnego ma nie tyle realna realizacja planów czy ziszczenie się marzeń, ile ruminacja, czyli powtarzające się .

- To nie brak postępów w kierunku osiągnięciu naszego „idealnego ja", który z konieczności jest problematyczny, ale raczej tendencja do ciągłego myślenia o tym braku prowadzi do zwiększonego stresu psychicznego - mówi prof. Dickson.

Nieosiągnięcie naszego „ja odpowiedniego": (tj. odpowiedzialność, czy zobowiązania) bezpośrednio zwiększało lęk (ale nie objawy depresyjne). Jednak ruminacja nie miała na to wpływu.

- Być może wywiązywanie się z obowiązków, powinności, czy odpowiedzialności wiąże się z większą presją niż realizacja pragnień, ale negatywne konsekwencje niewypełnienia zobowiązań są bardziej bezpośrednie, więc oznaczają mniej refleksji na ten temat - zastanawia się prof. Dickson.

Jak osłabić stres

Według prof. Dickson standardy, do których aspirujemy, są korzystne dla poczucia celowości życia oraz wspierania dobrostanu, nawet jeśli nie zawsze do nich docieramy, jednak koncentrowanie się na negatywnej samoocenie i krytyka przynosi efekt przeciwny do zamierzonego.

- Rozważanie i czasami modyfikowanie kierunku dążeń może być pomocne, szczególnie jeśli wpadniemy w spiralę negatywnej samooceny, której towarzyszy nieustanne poczucie niespełnienia nadmiernie wysokich standardów - radzi prof. Dickson.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy