Strona głównaStyl życiaKlasy energetyczne sprzętu AGD: o co w nich chodzi

Klasy energetyczne sprzętu AGD: o co w nich chodzi

Kiedy stajemy przed wyborem odpowiedniej lodówki, najczęściej zwracamy uwagę na wymiary oraz jej wygląd. Warto jednak bliżej przyjrzeć się etykietom energetycznym, które znajdują się na każdym sprzęcie AGD. Jeśli nauczymy się je czytać, okaże się, że są bardzo przydatne, ponieważ zawierają istotne informacje o klasie energetycznej i parametrach sprzętu. Dzięki temu z łatwością dokonamy trafnego zakupu urządzenia, którym będziemy cieszyć się przez lata, oszczędzając przy tym na rachunkach za prąd. W jaki sposób czytać etykiety, by już nigdy nie były trudnym do rozszyfrowania technicznym opisem?
Czego możemy dowiedzieć się z etykiety energetycznej?

Wszystkie etykiety występujące w tej samej wyglądają tak samo. Dzięki temu konsumenci mogą łatwiej porównać parametry sprzętu – przede wszystkim pojemność użytkową oraz zużycie energii elektrycznej i wody. Znajdziemy na nich najważniejsze dane i cechy urządzenia, informacje o marce oraz modelu produktu, a także intuicyjne strzałki będące prostym objaśnieniem efektywności energetycznej. Etykiety mówią nam również o poziomie emitowanego hałasu, a także wydajności i użyteczności pozostałych funkcji. Dzięki kolorowym strzałkom, każdy z klientów pozna realną efektywność energetyczną sprzętu, a więc ilość zaoszczędzonego prądu. Ale jak prawidłowo czytać etykiety? To proste – odcień głębokiej zieleni świadczy o produkcie o najwyższej , zaś kolor czerwony oznacza sprzęt o najniższej klasie energetycznej.

Kupując lodówkę, warto również zwrócić uwagę na wskaźnik EEI, który podpowiada konsumentowi o efektywności zużycia prądu. Składają się na niego następujące czynniki:
  • roczne zużycie energii,
  • pojemność sprzętu,
  • najniższa temperatura komór,
  • dostępne opcje chłodzenia – jak np. NoFrost.
Dzięki takiemu oznakowaniu konsument będzie w stanie określić zużycie energii elektrycznej przez dany sprzęt, a także porównać je z innym modelem występującym w podobnej cenie.

Jak oznakowane są poszczególne klasy energetyczne?

Klasy energetyczne są przyporządkowane literom – od A (urządzenie zużywające najmniej prądu) do G (urządzenie zużywające najwięcej prądu). Warto jednak zaznaczyć, że od końca 2010 roku wprowadzono również takie oznakowanie jak A+, A++ oraz A+++, które symbolizują sprzęt jeszcze bardziej zaawansowany technologicznie, pojemniejszy i w bardziej efektywny sposób. A więc im wyższa klasa energetyczna produktu, tym mniejsze koszty związane z jej eksploatacją, a tym samym dbałość o środowisko naturalne dzięki niższemu zużyciu energii.

Whirlpool

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy