Strona głównaStyl życiaKlucz do długiego życia - badania przeczą powszechnym przekonaniom

Klucz do długiego życia - badania przeczą powszechnym przekonaniom

„Uśmiechnij się. Przestań się martwić. Nie pracuj tak ciężko." Czy to dobre rady na długie życie? Jak się okazuje, nie. W badaniu osobowości jako wskaźnika długowieczności naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Riverside odkryli coś wręcz przeciwnego.
Klucz do długiego życia - badania przeczą powszechnym przekonaniom
- Zaskakujące jest, jak często powszechne założenia - zarówno naukowców, jak i mediów - są błędne - mówi psycholog prof. Howard S. Friedman.

- Jednym z najbardziej zdumiewających odkryć było to, że osobowość i społeczne z dzieciństwa pozwalają przewidzieć ryzyko śmierci dziesiątki lat później - mówi prof. Friedman.

W ramach badań monitorowano ponad setkę ludzi od wieku dziecięcego po późne lata, badano: historie rodzinne i relacje, oceny nauczycieli i rodziców dotyczące osobowości, hobby, posiadanie zwierząt domowych, w pracy, poziom wykształcenia, służbę wojskową i wiele innych aspektów życia.

- Niektórzy ludzie byli bardziej podatni na choroby, wyzdrowienie trwało u nich dłużej lub umierali wcześniej, tymczasem inni w tym samym wieku byli w stanie dobrze się rozwijać. Próbowano wszelkiego rodzaju wyjaśnień - upatrywano ich w: niepokoju, braku ruchu, nerwach niszczących karierę, poziomie podejmowanego ryzyka, braku religijności, nietowarzyskości, dezintegracji społecznej, pesymizmie, słabym dostępie do opieki medycznej i osobowości typu A - mówi prof. Friedman. Jednak nic z tego nie zostało dobrze przebadane w dłuższej perspektywie.

Po wielu latach analiz i obserwacji uzyskano nowe dane na temat poczucia szczęścia i stanu zdrowia.
Jednym z odkryć, które naprawdę zadziwia, jest to, że uczestnicy badań, którzy byli najbardziej radośni i mieli najlepsze jako dzieci, żyli średnio krócej niż ludzie mniej weseli. Najbardziej rozważne i wytrwałe osoby pozostawały najzdrowsze i żyły najdłużej - mówi prof. Leslie Martin z Uniwersytetu La Sierra w Riverside.
Część wyjaśnienia jest taka, że wesołe, beztroskie dzieci z biegiem lat narażały swoje zdrowie na większe ryzyko. Chociaż optymistyczne podejście może być pomocne w sytuacjach kryzysowych, odkryto, że w ogólnie nadmierne poczucie, że „wszystko będzie dobrze", może być niebezpieczne, ponieważ może prowadzić do nieostrożności w kwestiach ważnych dla zdrowia i długiego życia.

Roztropność i wytrwałość przyniosły wiele istotnych korzyści przez wiele lat. Okazuje się, że poczucie szczęścia nie jest podstawową przyczyną dobrego zdrowia. i zdrowie idą w parze, ponieważ mają wspólne korzenie, wyjaśniają psycholodzy.

Wiele ustaleń jest sprzecznych z konwencjonalnymi przekonaniami. Na przykład:
  • Małżeństwo może być dobre dla zdrowia mężczyzn, ale nie ma znaczenia dla kobiet. Mężczyźni w długotrwałym związku prawdopodobnie dożyją wieku co najmniej 70 lat; mniej niż jedna trzecia rozwiedzionych mężczyzn cechuje się takim prawdopodobieństwem; a mężczyźni, którzy nigdy się nie ożenili, przeżyją tych, którzy ożenili się ponownie i tych, którzy się rozwiedli.
  • Rozwód jest znacznie mniej szkodliwy dla zdrowia kobiet. Panie, które rozwiodły się i nie wyszły ponownie za mąż, żyły niemal tak długo, jak te, które pozostawały w jednym związku małżeńskim.
  • „Nie pracuj zbyt ciężko" i „nie stresuj się" nie stanowią dobrej rady dla dobrego zdrowia i długiego życia. Najbardziej zaangażowani w swoją pracę mieli się najlepiej. Długo aktywni zawodowo mężczyźni i kobiety żyli znacznie dłużej niż pozostali.
  • Zbyt wczesne rozpoczęcie nauki szkolnej, tj. przed 6 rokiem życia, może być czynnikiem ryzyka wcześniejszej śmierci. Odpowiednia ilość czasu na zabawę i umiejętność nawiązywania relacji z rówieśnikami jest bardzo ważne dla dzieci.
  • Zabawa ze zwierzakami nie wiąże się z dłuższym życiem. Zwierzęta czasami poprawiają samopoczucie, jednak nie zastępują przyjaciół.
  • Weterani mają niższe szanse na długie życie, co zaskakujące jednak, psychologiczny stres związany z wojną nie musi stanowić szczególnego zagrożenia dla zdrowia. To raczej nagromadzenie niezdrowych nawyków jest tu problemem. Ci, którzy odnajdują sens w traumatycznych przeżyciach i są w stanie odnaleźć poczucie bezpieczeństwa w świecie, zazwyczaj funkcjonują tak dobrze, jak inni.
  • Ludzie, którzy czują się kochani i wiedzą, że inni troszczą się o nich, deklarują lepsze samopoczucie, ale nie pomaga im to dłużej żyć. Korzyści zdrowotne płynące z relacji społecznych wynikają z zaangażowania i pomocy innym.
Nigdy nie jest za późno, aby obrać zdrowszą ścieżkę życiową, mówią psycholodzy. - Myślenie o wprowadzaniu zmian jako o podejmowaniu drobnych kroków jest świetną strategią - mówi prof. Martin. - Nie możesz zmienić w sobie czegoś znaczącego z dnia na dzień, jednak wprowadzanie małych zmian i powtarzanie ich ostatecznie może poprowadzić na ścieżkę do - dodaje.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy