Strona głównaStyl życiaKobiety: na długowieczność ma wpływ wiek urodzenia ostatniego dziecka

Kobiety: na długowieczność ma wpływ wiek urodzenia ostatniego dziecka

Nowe badanie sugeruje, że długość telomerów białych krwinek może dostarczyć kluczowych informacji na temat szans na długowieczności kobiet i dodatkowo pokazuje, jak wiek matki w chwili urodzenia ostatniego dziecka wpływa te telomery i jej zdrowie w dłuższej perspektywie.
Kobiety: na długowieczność ma wpływ wiek urodzenia ostatniego dziecka  [fot. Iuliia Bondarenko from Pixabay]
Już wcześniej długość telomerów leukocytów u kobiet powiązano z ich przewidywaną . Telomery to powtarzające się struktury białka DNA, które chronią końce chromosomów i są kluczowe dla utrzymania stabilności genomu. Wcześniejsze testy pokazały związek między długością telomerów i różnymi przewlekłymi dolegliwościami, takimi jak , , niektóre stany neurologiczne i różne nowotwory.

Jak odkryto, wiek matki w chwili urodzenia ostatniego dziecka wpływa na długość telomerów. Nowe badanie objęło ponad 1200 kobiet w okresie okołomenopauzalnym i pomenopauzalnym z różnych grup etnicznych i środowisk. Pod uwagę wzięto też czynniki socjodemograficzne związane z decyzjami o posiadaniu dzieci i działaniami związanymi ze zdrowiem.

Potwierdzono, że wiek matki podczas ostatniego porodu jest powiązany z długością : kobiety, które urodziły ostatnie dziecko w późniejszym okresie życia, miały dłuższe telomery, co jest biomarkerem długoterminowego zdrowia i dłuższego życia.

Uczeni deklarują jednocześnie, że potrzebne są dalsze badania, aby określić, czy starszy wiek matki przy ostatnim porodzie powoduje wydłużenie telomerów, czy też długość telomerów służy jako wskaźnik ogólnego stanu zdrowia i odpowiada zdolności kobiety do posiadania dziecka w późniejszym wieku.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy