Strona głównaStyl życiaKobiety nie są bardziej emocjonalne niż mężczyźni

Kobiety nie są bardziej emocjonalne niż mężczyźni

Wbrew powszechnym stereotypom związanym z płciami, kobiety nie są bardziej emocjonalne niż mężczyźni, mówią uczeni.
Kobiety nie są bardziej emocjonalne niż mężczyźni
Odczuwanie entuzjazmu, czy posiadania siły sprawczej często są różnie interpretowane u obojga płci. Z tego właśnie względu uważa się, że bycie „emocjonalnym" oznacza co innego dla mężczyzn i kobiet.

Uczeni z University of Michigan rozwiewają powszechne uprzedzenia. Przykładowo, mężczyzna, którego zmieniają się podczas oglądania jakiegoś meczu, określany jest jako „pełen pasji". Tymczasem kobieta, której emocje ulegają zmianie w trakcie jakiegoś wydarzenia, nawet jeśli ktoś ją prowokuje, jest uważana za „irracjonalną", wskazuje Adriene Beltz, współautorka badań.

Psycholodzy i psychiatrzy przez 75 dni obserwowali sto kilkadziesiąt mężczyzn i kobiety, aby lepiej poznać ich codzienne emocje, zarówno pozytywne, jak i negatywne. Kobiety podzielono na cztery grupy: jedną nie stosującą antykoncepcji i trzy inne używające różnych doustnych środków antykoncepcyjnych.

Odkryto trzy różne sposoby emocjonalnych wahań i porównano sposób zachowania się przedstawicieli obojga płci. Różnice między mężczyznami i każdą z wyszczególnionych grup kobiet były niewielkie lub żadne, co sugeruje, że emocje mężczyzn zmieniają się w takim samym stopniu jak emocje kobiet (choć być może z różnych powodów).

- Nie znaleźliśmy również znaczących różnic między grupami kobiet, co jasno pokazuje, że emocjonalne wzloty i upadki są spowodowane wieloma wpływami - nie tylko hormonami - mówi badaczka.

Według autorów, odkrycia mają istotne znacznie. Kobiety historycznie były wykluczane z udziału w badaniach, częściowo ze względu na założenie, że fluktuacje hormonów jajnikowych skutkują pewną zmiennością, zwłaszcza emocjonalną, czego nie da się kontrolować eksperymentalnie.

- My w unikalny sposób pokazujemy dane psychologicznych, które dowodzą, że wykluczanie kobiet (z powodu niestabilności jajnikowych, a wobec tego emocji, mylących dla eksperymentu) było błędne - wskazuje Beltz.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy