Strona głównaStyl życiaKołysanie się poprawia sen i pamięć

Kołysanie się poprawia sen i pamięć

Kołysanie się w bujanym fotelu lub w hamaku pomaga zasnąć, a także poprawia jakość snu oraz pamięć.
Kołysanie się poprawia sen i pamięć [Fot. Voyagerix - Fotolia.com]
Senior w bujanym fotelu to streotyp, który może mieć pozytywne znaczenie - kołysanie się może osłabić oraz poprawić . Eksperci są zdania, że takie bujanie się może być elementem metody terapeutycznej.

We wcześniejszych testach dowiedziono, że ciągłe kołysanie się pomaga ludziom szybciej zasnąć i głębiej spać w czasie 45-minutowej drzemki. Teraz sprawdzono wpływ kołysania się na sen i fale mózgowe podczas nocnego odpoczynku. W tym celu kilkanaście zdrowych osób bez zbarzeń snu przez kilka nocy spało w laboratorium, część tego czasu odpoczywali kołysząc się w łóżku.

Okazało się, że bujanie się podczas snu pomogło wzmocnić proces zapamiętywania. Taki ruch wpłynął na pracę mózgu, pomagając zsynchronizować aktywność neuronalną w talamo-korowych połączeniach mózgu, które odgrywają istotną rolę w procesie , kontynuowania snu oraz w utrwalaniu .

Dobry sen to taki, w który szybko się zapada i jest głęboki. Wychodzi na to, że można go uzyskać dzięki kołysaniu ciała, mówią autorzy badań. Drzemnie w bujanym fotelu może być zatem zalecane - i to nie tylko seniorom.

Wyniki badań są dostępne w czasopiśmie Current Biology.

Na podstawie:

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy