Strona głównaStyl życiaKontakt z naturą - oto, co da ci poczucie szczęścia

Kontakt z naturą - oto, co da ci poczucie szczęścia

Listopad „nie zawodzi" - pogoda jest tak brzydka, jak tylko umie być w tym właśnie miesiącu. Krótkie dni, opady deszczu lub śniegu, silny zimny wiatr skutecznie zniechęcają do wychodzenia domu. A jednak warto wykorzystywać tych parę godzin światła słonecznego (nawet jeśli jest zza chmur), bo przebywanie na zewnątrz pomaga zachować dobry nastrój.
Kontakt z naturą - oto, co da ci poczucie szczęścia [Fot. Smileus - Fotolia.com] Kolejne badania dowodzą, że do potrzebny nam jest . Od tego, jak długi czas spędzamy wśród przyrody, zależy nasz dobrostan psychiczny.

Badacze z University of British Columbia z kanadyjskiego miasta Kelowna radzą, by zwiększyć ilość czasu na swieżym powietrzu - naturalne otoczenie pozwala zyskać komfort psychiczny i zwiększyć poczucie związania z innymi ludźmi.

W testach wzięło udział niemal 400 osób, które zostały podzielone na trzy grupy. Niektórzy mieli koncentrować się na czasie spędzonym na łonie natury, inni skupić się na godzinach wśród artefaktów, a jeszcze inni po prostu przedstawić codzienne zajęcia. Uczestnicy z pierwszej grupy przez dwa tygodnie mieli zwracać szczególną uwagę na to jak czują się w naturalnym środowisku i w otoczeniu wypełnionym wytworami człowieka. Mieli też dokumentować zdjęciami sposób codziennego funkcjonowania, tzn. pokazać, jak reagują na różne codzienne obowiązki i co na co dzień przykuwa ich uwagę, a następnie sporządzać krótkie notatki dotyczące uczuć, jakie towarzyszyły im w otoczeniu różnych rzeczy (naturalnych lub wytworzonych).

Okazało się, że ci, którzy zwracali baczną uwagę na to, co naturalne, cechowali się o wiele większą ilością . Co więcej, wykazywali silniejsze postawy prospołeczne w porównaniu do pozostałych. Ogólnie rzecz biorąc, po prostu lepiej się czuli w porównaniu do reszty badanych.

Jak sądzą autorzy, żeby poprawić sobie nastrój, nie trzeba urządzać długich wycieczek po lesie (choć te z pewnością sprzyjają dobremu humorowi), ale warto zadbać o obecność roślin w mieszkaniu i starać się nie unikać parków, zielonych skwerów, ogrodów. Można np. wybrać taką drogę do czy z pracy, która prowadzi przez bardziej zielone tereny.

O bdaniach napisano w Journal of Positive Psychology.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy