Strona głównaStyl życiaKoronawirus: jak seniorzy radzą sobie w czasach pandemii Covid-19

Koronawirus: jak seniorzy radzą sobie w czasach pandemii Covid-19

Jak seniorzy mają się podczas pandemii Covid-19 i przedłużającej sie izolacji społecznej? Część zmaga się ze znacznie wyższym stresem, najstarsi jednak są bardzo wytrzymali, wynika z nowego badania przeprowadzonego na University of Georgia.
Koronawirus: jak seniorzy radzą sobie w czasach pandemii Covid-19
W ankiecie przeprowadzanej od końca marca do połowy kwietnia wzięło udział ponad osiemset osób po sześćdziesiątce. Już od początku marca z kolei zalecano starszym osobom pozostanie w domu dla ochrony przed Covid-19.

Wiele miejsc spotkań towarzyskich, które pomagają starszym pozostać w kontakcie z innymi, zostało zamkniętych z powodu konieczności zachowania dystansu społecznego. Jakkolwiek Internet może pomóc w utrzymaniu niektórych relacji, trudno jest zastąpić realnym kontaktem z człowiekiem. Co więcej, dla niektórych nawet spotkania online nie są możliwe ze względu na słabe połączenie internetowe - mówi gerontolog Kerstin Emerson.
Jak się okazało, około 40 proc. respondentów w wieku 60 - 70 lat stwierdziło, że czują się umiarkowanie lub bardzo i maja poczucie utraty kontroli nad swoim życiem. Może to częściowo wynikać z tego, że wśród tych ludzi odnotowano większy wzrost niektórych niezdrowych zachowań, takich jak picie większej ilości alkoholu i częstsze objadanie się. Jedna trzecia przyznała też, że mniej ćwiczy.

Jeśli chodzi o grupę respondentów powyżej 71 roku życia, wydawali się lepiej sobie radzić niż młodsi seniorzy - aż 74 proc. z nich zadeklarowało, że doświadczają niewielkiego lub żadnego stresu w porównaniu do czasu przed .
W tym miejscu starsi wykazują siłę. Mają doświadczenie życiowe i mechanizmy radzenia sobie, które rzadko zauważamy, a to część ich mądrości. W rzeczywistości możemy zwrócić się do osób starszych po przykład tego, jak radzić sobie w trudnych okresach - mówi Emerson.
Co nie było zaskoczeniem, w czasach pandemii jednocześnie odnotowano zwiększoną komunikację we wszystkich trybach: coraz więcej osób starszych dzwoni, pisze smsy, wysyła e-maile i przegląda media społecznościowe. W porównaniu z okresem przed pandemią, dwie trzecie respondentów więcej korzysta z mediów społecznościowych, takich jak Facebook, a także używa większej ilości urządzeń wykorzystujących nowe tehnologie. Ponad połowa deklarowała, że codzennie rozmawia przez jakieś komunikatory video.

Jak zaznaczają autorzy, wyniki ankiety, jakkolwiek dość optymistyczne, nie pokazują realnej sytuacji wszystkich seniorów, ponieważ badacze dotarli jedynie do osób, które używają komputerów i korzystają z Internetu.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć