Strona głównaStyl życiaKoronawirus: przebywanie na zewnątrz zmniejsza lęk i smutek

Koronawirus: przebywanie na zewnątrz zmniejsza lęk i smutek

W związku z pandemią możliwość przemieszczania się została mocno ograniczona i właściwie niewiele jest otwartych miejsc. Mimo to warto nieco dłużej przebywać na zewnątrz. To skutecznie poprawia nastrój w tym trudnym czasie.
Koronawirus: przebywanie na zewnątrz zmniejsza lęk i smutek
Nowe badanie wykazało, że spędzanie czasu na świeżym powietrzu i wyłączanie urządzeń, z których korzystamy na co dzień, wiąże się z wyższym poziomem poczucia szczęścia w okresie ograniczeń związanych .

Wcześniejsze badania wykazały, że przebywanie na świeżym powietrzu, szczególnie wśród zieleni, może poprawić stan emocjonalny i obniżyć poziom depresji oraz .

Teraz badacze z Anglii, Austrii i Malezji sprawdzili wpływ przebywania na świeżym powietrzu na: poziom szczęścia podczas blokady, czas spędzany przed ekranem (korzystanie z telewizora, komputera i smartfona) oraz poczucie samotności.

Okazało się, że poziom szczęścia był wyższy, gdy uczestnicy przebywali na zewnątrz w porównaniu do okresu pozostawania w pomieszczeniach. Ponadto więcej czasu spędzanego przed ekranem i wyższy poziom samotności wiązały się z niższym poziomem poczucia . Co istotne jednak, oddziaływanie na poczucie szczęścia było słabsze, gdy uczestnicy przebywali na świeżym powietrzu.

Jakkolwiek lockdown może pomóc spowolnić transmisję COVID-19, badania wykazały również, że powtarzające się okresy blokady negatywnie oddziałują na zdrowie psychiczne. - Nasze wyniki (...) pokazują, że możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu w warunkach blokady ma korzystny wpływ na samopoczucie psychiczne. Przebywanie na świeżym powietrzu pozwala uciec od stresu związanego z nieustannym pozostawaniem w domu, poprawia utrzymanie dobrych relacji z innymi i umożliwia angażowanie się w aktywność fizyczną, a wszystko to może poprawić - mówi prof. Viren Swami z Anglia Ruskin University.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy