Strona głównaStyl życiaKto jest najszczęśliwszy - ranking krajów

Kto jest najszczęśliwszy - ranking krajów

Jeśli chodzi o poczucie szczęścia, Duńczycy wiodą prym w skali światowej. Najniższy poziom szczęścia deklarują mieszkańcy Zimbawe
Kto jest najszczęśliwszy - ranking krajów [Fot. Jenny Sturm - Fotolia.com] Przeprowadzony przez badaczy z Uniwersytetu Michigan sondaż „Word Value Survey" dowodzi, że najwyższą satysfakcją życiową odznaczają się Duńczycy.

25-letnia ankieta miała na celu zmierzenie poczucia szczęścia wielu narodów. Wyznaczono skalę od 1, co oznaczało „bardzo nieszczęśliwy", do 5 oznaczającego „bardzo szczęśliwy". Ustalono, w ciągu ostatnich dziesięcioleci wzrosło poczucie szczęścia ludzi. Spośród 52 krajów, w których przeprowadzono badania, poziom wzrósł w 40 z nich, a tylko w dwóch spadł.

Najwyższy poziom szczęścia deklarowali Duńczycy, najniższy mieszkańcy Zimbawe. Poza samym faktem zwiększenia wskaźnika ogólnoświatowego zadowolenia z życia, badania wskazały na przyczyny tej zmiany. W krajach takich jak Indie i Chiny wynikało to z poprawy sytuacji gospodarczej, w wielu państwach przyczyną były procesy demokratyczne. W najbiedniejszych narodach elementem zwiększającym poczucie własnej wartości jest przynależność do grupy. Poza tym wydaje się, że większa tolerancja ma wpływ na zwiększony poziom .

Równość kobiet i mężczyzn, akceptacja mniejszości etnicznych, uznanie wolności orientacji seksualnej wydają się mieć zasadnicze znaczenie dla zwiększenia ogólnego poziomu zadowolenia. Demokracja, i wysoki poziom życia stanowią tu główne czynniki. Nie bez przyczyny więc - jak uważają autorzy badań - najszczęśliwsze są narody dające obywatelom najwyższą swobodę: Duńczycy, Islandczycy, Szwajcarzy, Holandrzy i Kanadyjczycy. Jeśli chodzi o kraje, w których poczucie szczęścia istotnie wzrosło w ostatnich latach, są to państwa byłego bloku wschodniego, takie jak Ukraina, Mołdawia, czy Rosja.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X