Strona głównaStyl życiaLampka wina dziennie oczyszcza mózg i pomaga myśleć

Lampka wina dziennie oczyszcza mózg i pomaga myśleć

Lampka wina czy butelka piwie po długim dniu pracy i innych obowiązków wiąże się nie tylko z odprężeniem, ale może pomóc w procesie oczyszczania mózgu.
Lampka wina dziennie oczyszcza mózg i pomaga myśleć [Fot. stokkete - Fotolia.com] Niewielkie dawki pomagają naszemu mózgowi pracować, mówią neurolodzy z University of Rochester Medical Center. Ostrzegają jednocześnie, że większe ilości napojów wyskokowych dają odwrotne skutki.

Uczeni skoncentrowali się na systemie glimfatycznym, czyli procesie oczyszczania mózgu, w którym płyn mózgowo-rdzeniowy (cerebral spinal fluid, CSF) wypłukuje szkodliwe odpady, m. in. beta-amyloid i białko tau, mające związek z oraz innymi formami .

Wcześniejsze testy wykazały, że system limfatyczny jest bardziej aktywny, podczas gdy ludzie śpią, ulega usprawnieniu podczas ćwiczeń i może zostać zaburzony w wyniku udaru lub urazów. Teraz ustalono, że regularne picie małych dawek alkoholu poprawia zdolność mózgu do oczyszczania się.

W ramach badań uczeni podawali części myszy ekwiwalent dwóch i pół drinków dziennie, części zaś - duże dawki alkoholu. Ustalono, że u gryzoni, którym regularnie serwowano niewielkie ilości alkoholu, mniej było stanów zapalnych w mózgu, a ich układy glimfatyczne funkcjonowały lepiej w porównaniu do zwierząt, którym w ogóle nie podawano napojów alkoholowych. Z kolei gryznie otrzymujące duże dawki wyskokowych napitków odznaczały się wysokimi wskaźnikami stanów zapalnych w komórkach, a także wykazywały i motorycznych.

To kolejne testy, które wykazały dobre dla zdrowia efekty picia umiarkowanych ilości alkoholu - mogą obniżać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych oraz pewnych rodzajów nowotworu. Jednocześnie od dawna wiadomo, że nadmiar napojów wyskokowych prowadzi do wyższego prawdopodobieństwa raka, zaburzeń poznawczych, atrofii i uszkodzeń mózgu.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Scientific Reports

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 15:11:01, 22-02-2018 ~gość: 91.200.12.xxx

    Ciekawe...
  • 17:52:26, 22-02-2018 zelda

    Pomaga myslec? Przeciez juz udowodniono, ze alkohol przyspiesza demencje.
  • 09:32:06, 25-02-2018 podróżnik

    Mała lampka czerwonego dobrego wina ma raczej dobroczynne działanie dla naszego zdrowia i nie spowoduje demencji. Sam piję lampkę dziennie i póki co czuję się świetnie. Ale z winem jak ze wszystkim nie można przesadzić.
  • 09:38:34, 16-03-2018 Grażka53

    Ja co prawda nie piję codziennie, ale od czasu do czasu mi się zdarzy lampka wina wieczorem, np. gdy czytam książkę przed pójściem spać i bardzo mnie to relaksuje.
  • 17:36:50, 24-06-2018 pawelkaczmar61

    zmniejsz a także ciśnienie tętnicze a także zapobiega chorobom naczyniowym i chorobom serca jest To udowodnione jednak chodzi tutaj o objętości rzędu 50 ml
  • 22:12:21, 27-06-2018 Irekom

    Polecam obejrzeć film na Netflixie o skutkach alkoholu. Ogólnie lampka wina i pomaga i szkodzi. Najbardziej sen wpływa na alkohol. Dobry dokument, ale nie pamiętam nazwy
  • 18:06:18, 26-09-2018 Romy

    Muszę wypróbować.
  • 11:57:53, 28-12-2018 Grażka53

    Nie ma co szaleć, odrobina alkoholu nie jest szkodliwa, nikt nie mówi o piciu codziennie, czy większych ilości niż mały kieliszek.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy