Strona głównaStyl życiaŁatwy sposób na szybsze zasypianie

Łatwy sposób na szybsze zasypianie

Zamiast liczenia baranów, przed snem warto spisać listę rzeczy do zrobienia - to może pomóc szybciej zasnąć.
Łatwy sposób na szybsze zasypianie [Fot. Monkey Business - Fotolia.com] Uczeni z Baylor University porównali osób, które przed zgaszeniem światła w sypialni poświeciły pięć minut na spisanie obowiązków do wykonania, z tymi, które spisały zakończone działania.

Jak wyjaśniają autorzy, obecnie jesteśmy bardzo zabiegani i lista naszych obowiązków wydaje się nieustannie wydłużać. Często zamartwiamy się przed snem niedokończonymi zadaniami. Wielu ludzi dokonuje mentalnego przeglądu spraw do załatwienia, dlatego badacze chcieli sprawdzić, czy spisanie tych zadań może osłabić kłopoty z .

W testach wzięło udział 57 osób. Uczestników podzielono na dwie grupy, członkowie jednej z nich spisywali przed snem wszystko, co mieli zrobić w następnym dniu lub wciągu kilku najbliższych dni, osoby z drygiej grupy zaś wypisywały zadania zakończone w ciągu kilku ostatnich dni. Wszyscy zostali ponistruowani, że mogą iść do łóżka o 22:30. Jednocześnie ograniczono możliwość korzystania z nowych technologii, uczestnicy nie wykonywali też żadnych prac domowych przed położeniem się .

Dzięki polisomnografii, która monitoruje aktywność mózgu za pomocą elektrod, ustalono, że ludzie z pierwszej grupy zasypiali średnio o 10 minut szybciej. Jak sądzą autorzy, mogło to wynikać z osłabienia przed zrealizowaniem wszystkich czekających w kolejnym dniu zobowiązań, być może spisanie zadań zdjęło emocjonalny ciężar myślenia o nich, „układania" ich w głowie.

Wyniki są dostepne w .

Serwis świąteczny senior.pl

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X