Strona głównaStyl życiaLudzie starsi są bardziej stabilni emocjonalnie i łatwiej opierają się pokusom

Ludzie starsi są bardziej stabilni emocjonalnie i łatwiej opierają się pokusom

Stereotyp zrzędliwego starszego człowieka nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości. Nowe badanie przeprowadzone przez psychologów z Duke i Vanderbilt University pokazało, że seniorzy są zwykle bardziej stabilni emocjonalnie i łatwiej opierają się pokusom w codziennym życiu.
Ludzie starsi są bardziej stabilni emocjonalnie i łatwiej opierają się pokusom [fot. pasja1000 from Pixabay]
„Istnieją dowody na to, że zdrowie psychiczne i regulacja emocji poprawiają się wraz z wiekiem" - mówi Daisy Burr, współautorka badań.

Esperci przez dziesięć dni trzy razy dziennie monitorowali samopoczucie i stan emocjonalny ponad stu osób w wieku 20 - 80 lat. Uczestnicy podawali, jak się czuli w pięciostopniowej skali, biorąc pod uwagę każdy ze , w tym m. in. zadowolenie, entuzjazm, zrelaksowanie i ospałość. Następnie zapytano ich, czy w danej chwili czegoś pragną, w tym jedzenia, alkoholu, , korzystania z mediów społecznościowych, zakupów, rozmowy z kimś, , snu lub pracy. Mogli wskazać trzy ‘pokusy' jednocześnie.

Każdy uczestnik został również poddany standardowemu pomiarowi Skali Satysfakcji z Życia (Satisfaction With Life Scale - SWLS), która determinowała jego ogólne samopoczucie, bez względu na chwilowe nastroje.

Badacze chcieli odkryć, jak pozytywne lub negatywne uczucia i zdolność do przeciwstawiania się pokusom mogą się zmieniać w miarę starzenia się ludzi. Jak ustalili, seniorzy wypadli w badaniu byli bardziej stabilni i „mniej zmienni w swoich ". Wiek okazał się silniejszym predyktorem zdolności przeciwstawiania się pokusie niż stan emocjonalny.

Być może, starsze osoby są bardziej zorientowane na teraźniejszość i „starają się maksymalizować dobre samopoczucie każdego dnia. Chcą czuć się jak najlepiej," ocenia dr Gregory Samanez-Larkin, jeden z autorów badania.

Ustalono też, że osoby doświadczające negatywnych emocji są słabsze w opieraniu się pragnieniom. Młodsi uczestnicy, którzy mieli wyższy poziom zadowolenia z życia, byli w stanie skuteczniej oprzeć się pokusom.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Emotion.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy