Strona głównaStyl życiaMądry Polak przed wyjazdem czyli jak radzić sobie z londyńską codziennością?

Mądry Polak przed wyjazdem czyli jak radzić sobie z londyńską codziennością?

Od kilku lat najpopularniejszym krajem, do którego wyjeżdżają Polacy w poszukiwaniu zatrudnienia jest Wielka Brytania – wskazuje Instytut Badań Homo Homini. Decydując się na emigrację zarobkową warto być przezornym i odpowiednio przygotować się do takiej zmiany, ponieważ odnalezienie się w nowych realiach może być dość trudne. Jak uniknąć problemów wynikających z londyńskiej codzienności?
Mądry Polak przed wyjazdem czyli jak radzić sobie z londyńską codziennością? [© samott - Fotolia.com] Brytyjska szkoła przetrwania?

Aby uniknąć problemów związanych z za granicę, najrozsądniej jest zacząć planować podróż z wyprzedzeniem. Na samym początku, należy zastanowić się nad tym, co warto zobaczyć w mieście, do którego się udajemy. Informacji o celu naszej podróży możemy szukać w książkach lub Internecie. Przewodników po całej Anglii lub konkretnych miejscach jest mnóstwo, zarówno w wersji tradycyjnej, jak i elektronicznej. Istnieją nawet specjalne aplikacje na smartfony, stworzone z myślą o turystach odwiedzających wybrane punkty na mapie świata. Zawsze można też kupić przewodnik na miejscu. Taki dotyczący Londynu kosztuje około 5 funtów, co w przeliczeniu na złotówki wynosi około 25 PLN. – Wyjazd zagraniczny jest świetną okazją do poprawienia znajomości języka obcego. Dobrym pomysłem jest więc zakup publikacji, które pomagają w nauce – zawierają bowiem proste ćwiczenia uwzględniające popularne zwroty z języka tzw. mówionego, skróty, zwroty frazeologiczne i tym podobne. Część informacji – nazw ulic czy zabytków – napisana jest w przewodnikach w obcym języku, co także wzmacnia edukacyjne walory takich wydawnictw – twierdzi Krzysztof Baran, ekspert wydawnictwa PONS, wydawcy nowego przewodnika edukacyjnego „London Calling” i elektronicznych fiszek z języka angielskiego i niemieckiego dostępnych na urządzenia mobilne. – Na przygotowaniach do wyjazdu nie warto oszczędzać. Poświęcony wcześniej czas zaowocuje spokojną i bezpieczną podróżą.

Inteligentny bilet

Warto zastanowić się również nad sposobem poruszania się po mieście. Transport publiczny w Wielkiej Brytanii jest droższy niż w Polsce, miasta są podzielone na strefy, różniące się między sobą cenami. O wysokości opłat decyduje czas przejazdu – w godzinach szczytu (między 6:30 a 9:30 i między 16:00 a 19:00) bilety są droższe ze względu na wzmożony ruch. – Zrozumienie obowiązującego cennika i kupno biletu do metra czy autobusu dla osoby, która pierwszy raz porusza się po obcym mieście, może okazać się dużym wyzwaniem. Dlatego warto rozważyć ten zakup jeszcze przed wyjazdem – radzi Krzysztof Baran. – Tak zwane Visitor Oyster Card to rozwiązanie stworzone z myślą o przyjezdnych. Kartę można zamówić już do domu. Wybieramy tylko kwotę doładowania. Poruszając się po Londynie, przykładamy kartę do czytników przed rozpoczęciem podróży i po jej zakończeniu. System sam pobierze stosowną opłatę. Karta nie traci ważności i zawsze możemy ją łatwo doładować.

Pamiętajmy o bezpieczeństwie

Wyjeżdżając, należy również zadbać o . W Wielkiej Brytanii opieka medyczna jest darmowa pod warunkiem posiadania ubezpieczenia. W wypadku Polaków jego potwierdzeniem jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), którą można wyrobić sobie bezpłatnie w placówkach NFZ. Warto również poznać numery telefonów i adresy miejsc, w których będziemy mogli szukać pomocy w przypadku innych problemów – utraty dokumentów, pieniędzy czy bagażu. Oprócz polskiej ambasady, na terenie Wielkiej Brytanii działa również kilka organizacji zajmujących się wspieraniem Polaków, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. Świadczą one nieodpłatną pomoc prawną, społeczną czy materialną, w zależności od zaistniałej sytuacji. To do nich należy zwracać się w przypadku niespodziewanych problemów.

ZaFUNTujmy sobie wyjazd

Wyjazdy kosztują i to zwykle niemało. Jak się okazuje, wielokrotnie ponosimy dodatkowe koszty, których moglibyśmy uniknąć gdybyśmy dobrze przygotowali się do podróży. Podstawową kwestią w sprawie finansów za granicą jest waluta. Wielka Brytania, mimo spełnienia wymogów związanych z przystąpieniem do strefy euro, nadal posługuje się funtami. Obecnie 1 GBP wart jest niemal 5 PLN. Planując wyjazd, warto więc zdobyć informacje na temat cen podstawowych towarów czy usług w miejscu, do którego jedziemy. Wymiana pieniędzy możliwa jest zarówno w Polsce, jak i na miejscu. Warto jednak pomyśleć nad rozwiązaniem elektronicznym, a więc skorzystaniem z usług e-kantoru. – Jest to rozwiązanie szczególnie korzystne przy dużych sumach lub regularnych wymianach. Często zdarza się bowiem, że kurs w kantorze internetowym jest znacznie niższy niż w tradycyjnym – twierdzi Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander. – Może się jednak wiązać z dodatkowymi opłatami za przelewy, dlatego też wybór najkorzystniejszej formy wymiany walut jest kwestią indywidualną zależną np. od planowanego budżetu czy banku, z którego usług korzystamy.

Plastikowe funty

Posiadanie przy sobie dużej ilości gotówki podczas podróży nie jest rozsądne. Planując dłuższy pobyt za granicą warto więc zastanowić się nad transakcjami bezgotówkowymi: kartami płatniczymi i przedpłaconymi w obcej walucie. Rozwiązanie to ma kilka zalet. – Przede wszystkim jest rozwiązaniem dużo bezpieczniejszym – kradzież pieniędzy z konta jest trudniejsze niż w przypadku gotówki. Po drugie, dzięki karcie możemy skuteczniej kontrolować ponoszone wydatki. Budżet planujemy bowiem z góry, zasilając konto bankowe wyliczoną wcześniej kwotą. W razie nagłej potrzeby zawsze możemy zasilić je większą sumą. Co warte uwagi, mogą to też zrobić nasi bliscy w Polsce, dokonując stosownego przelewu – radzi Jarosław Sadowski. – Jest to też wygodne rozwiązanie dla pracodawców wysyłających swoich podwładnych w delegacje. Wręczenie pracownikowi karty zasilonej wyliczoną sumą pieniędzy umożliwia bardziej skuteczne kontrolowanie jego wydatków.

Jeśli będziemy korzystać z konta w rodzimej walucie, musimy pamiętać o dodatkowych opłatach za przewalutowanie. Klienci przywykli do darmowych wypłat z bankomatów, co może przynieść przykre niespodzianki w czasie wyjazdu, gdy będą chcieli wypłacić pieniądze z zagranicznej maszyny. – Obecnie jedynie sześć banków oferuje darmowe wypłaty poza Polską. W wypadku pozostałych instytucji musimy liczyć się z opłatami o wartości nawet kilkunastu złotych. Przed warto więc skontaktować się z bankiem, w którym mamy rachunek. Opłaty mogą różnić się nawet w obrębie danej instytucji, w zależności od wykupionego pakietu usług. Może na przykład okazać się, że wydając kilka złotych więcej w Polsce, zaoszczędzimy znacznie więcej w Anglii – radzi Jarosław Sadowski.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 17:33:27, 31-10-2013 ~gość: 31.11.239.xxx

    Zdecydowanie polecam preapidową kartę walutową, o której wspomniano w artykule. Można sprawdzić, które e-kantory mają taką w ofercie, słyszałem też, że w niektórych bankach można ją wyrobić
  • 17:50:01, 31-10-2013 Sabina22

    Gdzie ten artykuł?Bielmo mam cy co?
  • 18:06:33, 31-10-2013 mimoza

    Cytat:
    Sabina22
    Gdzie ten artykuł?Bielmo mam cy co?

    artykuł jest tutaj: http://www.zycie.senior.pl/148,0,Mad...cia,17744.html

    - Cz
  • 18:15:54, 31-10-2013 Sabina22

    Dzięki,ale dlaczego dopiero tu.
  • 18:56:10, 31-10-2013 mimoza

    Cytat:
    Sabina22
    Dzięki,ale dlaczego dopiero tu.


    Bij, zabij nie mam pojęcia. Ja tylko "psim węchem" znalazłam
    to czego szukałaś. - Cz
  • 19:01:37, 31-10-2013 Sabina22

    Myślałam ,ze się ktoś z kierownictwa wypowie.
    szumny tytuł ,a pod nim łysica

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy