Strona głównaStyl życiaMałżeństwo chroni przed demencją

Małżeństwo chroni przed demencją

Małżeństwo stanowi „ochronę" przed samotnością, ale też może mieć profilaktyczny wpływ na różne choroby, np. choroby neurodegradacyjne.
Małżeństwo chroni przed demencją [Fot. rock_the_stock - Fotolia.com] W nowym badania przeanalizowano ponad 15 testów dotyczących możliwego oddziaływania pozostawania w związku lub życia w pojedynkę na ryzyko . Wzięło w nich udział ponad 800 tysięcy ludzi z całego świata. Okazało się, że ci, którzy nigdy nie wzięli ślubu, byli o 42 proc. bardziej narażeni na demencję w porównaniu z osobami w związku małżeńskim, a wdowy i wdowcy mieli o 20 proc. wyższe prawdopodobieństwo rozwoju tej choroby. Podwyższonego ryzyka wspomnianych chorób nie odnotowano u ludzi po .

Posiadanie partnera/partnerki zmniejsza ryzyko rozwoju demencji na wiele sposobów, oceniają uczeni z University College London. Bycie z wiązku zwykle oznacza wyższy poziom życia towarzyskiego, osłabienie odczuwania izolacji, większą ilość codziennych interakcji z ludźmi, etc., a to wszystko stanowi czynniki ochronne przed otępieniem.

Poza tym - jak wskazują autorzy - małżonkowie są zwykle fizycznie zdrowsi niż ludzie żyjący samotnie. To dlatego, że nierzadko pary małżeńskie wzajemnie motywują się wizyt u lekarza, ćwiczeń, zdrowszej diety, etc. To także są działania prewencyjne, jeśli chodzi o demencję. Ogólny poziom zdrowia bowiem przekłada się na niższe prawdopodobieństwo oslabienia zdolności poznawczych.

Jeśli chodzi o prawdopodobieństwo zachorowania na demencję u ludzi owdowiałych i rozwiedzionych, jest wyższe u tych pierwszych. Wynika to najprawdopodobniej z tego, że skutkuje silniejszym stresem niż rozwód, a może mieć bardzo poważne konsekwencje na obszary mózgu kształtujące pamięć i zdolności poznawcze.

Uczeni zaznaczają, że badania miały charakter obserwacyjny i pozwoliły na wskazanie związku między stanem cywilnym i ryzykiem demencji, ale nie oznacza to, że związek ten ma charakter przyczynowo-skutkowy. Niemniej, odkryta relacja jest znacząca i skłania do planowania kolejnych testów, które mogłoby dokładniej określić oddziaływanie życia we dwójkę na możliwość .

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy