Strona głównaStyl życiaMasaż i odpoczynek - już 10 minut relaksu znacząco zmniejszy stres

Masaż i odpoczynek - już 10 minut relaksu znacząco zmniejszy stres

Kilka minut masażu znacznie poprawia stan psychiczny i fizyczny. Eksperci z Uniwersytetu w Konstancji przekonują, że ludzie osiągają wyższy poziom psychicznego i fizjologicznego odprężenia już po dziesięciu minutach masowania. Już krótkie działanie terapeutyczne może znacznie zmniejszyć stres poprzez pobudzenie głównego mechanizmu relaksacyjnego organizmu - przywspółczulnego układu nerwowego (PNS).
Masaż i odpoczynek - już 10 minut relaksu znacząco zmniejszy stres [fot. secondfromthesun0 from Pixabay]
Stres skutkuje problemami zdrowotnymi. Jednak nasze ciała mają wbudowany system regeneracyjny, PNS, aby osłabić stres w czasach zagrożenia. Wywołanie reakcji relaksacyjnej jest kluczem do ochrony zdrowia i przywrócenia równowagi w organizmie.

Wzmocnienie „motoru relaksacyjnego" ciała

Masaż jest łatwym do zastosowania działaniem, które może pobudzić główny mechanizm relaksacyjny organizmu (czyli przywspółczulny układ nerwowy, PNS), a także osłabić postrzegany stres psychicznego. Jest skuteczny zarówno na poziomie psychologicznym, jak i fizjologicznym.

- Aby lepiej radzić sobie z negatywnymi skutkami , musimy zrozumieć jego przeciwieństwo - relaks - mówi psycholog Jens Pruessner. - Terapie relaksacyjne są bardzo obiecujące jako holistyczny sposób leczenia stresu, potrzebna jest jednak bardziej systematyczna naukowa ocena tych metod - dodaje.

Standardowe testy

Eksperci sprawdzili, jak stymulacja dotykowa może poprawić relaksację psychiczną i fizyczną. Zastosowali dwa różne dziesięciominutowe masaże. Pierwszy - głowy i szyi - został zaprojektowany, aby aktywnie stymulować PNS poprzez wywieranie umiarkowanego nacisku na nerw błędny, który jest największym nerwem biegnącym do PNS. Drugi to masaż karku i ramion z delikatnymi ruchami głaszczącymi, który miał pokazać, czy sam dotyk może być relaksujący. Wreszcie, była też grupa kontrolna uczestników siedzących w ciszy przy stole, która umożliwiała ocenę uzyskania stanu odprężenia bez stymulacji dotykowej. Relaks fizjologiczny mierzono monitorując tętno uczestników i mierząc zmienność rytmu serca (heart rate variability, HRV), co wskazuje, na ile elastycznie PNS może reagować na zmiany w środowisku. Im wyższa HRV, tym bardziej zrelaksowane jest ciało. Odprężenie psychiczne z kolei oceniano na podstawie opisu poziomu zrelaksowania przez samych uczestników.

Dziesięć minut odpoczynku lub skutkowało psychologicznym i fizjologicznym osłabieniem stresu. Wszyscy uczestnicy stwierdzili, że czuli się bardziej zrelaksowani i mniej zestresowani. Co więcej, u wszystkich odnotowano znaczny wzrost zmienności rytmu serca, co pokazuje, że PNS został aktywowany, a ciało fizjologicznie zrelaksowane po samym odpoczynku. Jednak efekt fizjologiczny był bardziej wyraźny po masażu i nie miało znaczenia, jakiego był on rodzaju, wydawało się, że każda stymulacja dotykowa poprawia poziom .

Krótkie chwile - znaczący wpływ

- Odkrycie jest zachęcające: krótkie okresy odpoczynku wystarczą, aby zrelaksować nie tylko umysł, ale także ciało - mówi neuropsycholog Maria Meier. - Aby się zrelaksować, nie potrzeba profesjonalnego zabiegu. Delikatny dotyk ramion, a nawet po prostu położenie głowy na stole na dziesięć minut to skuteczny sposób na aktywację fizjologicznego mechanizmu relaksacyjnego organizmu - dodaje.

W dalszych krokach psychologowie chcą sprawdzić, czy i jakie interwencje relaksacyjne są pomocne w programach profilaktycznych lub rehabilitacyjnych dla osób cierpiących na choroby związane ze stresem, takie jak depresja.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy