Strona głównaStyl życiaMaska na twarzy nie powinna przeszkadzać w ćwiczeniach

Maska na twarzy nie powinna przeszkadzać w ćwiczeniach

Maska na twarzy ma zakrywać usta i nos, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się nowego koronawirusa, noszenie jej podczas ćwiczeń jednak jest dla wielu ludzi niewygodne. Sprawdzono teraz, na ile może być to także niekorzystne dla zdrowia.
Maska na twarzy nie powinna przeszkadzać w ćwiczeniach
Zgodnie ze wcześniejszymi ustaleniami, noszenie podczas ćwiczeń utrudnia absorpcję tlenu. Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowiabyły podobne: „ludzie nie powinni nosić masek podczas ćwiczeń, ponieważ może to zmniejszać zdolność komfortowego oddychania". Według nowych ustaleń sprawa tak nie wygląda.

Jak uważają naukowcy, którzy przeanalizowali wpływ noszenia masek na układ krążenia podczas , większość osób jest w stanie bez przeszkód oddychać w masce podczas ćwiczeń, mimo że nie czuje się komfortowo. Dotyczy to jednak ludzi zdrowych.
Można odczuwać większy wysiłek związany z aktywnością, ale oddziaływani noszenia maski na oddychanie, na ilość tlenu i CO2 we krwi lub inne parametry fizjologiczne, jest niewielki, często zbyt mały, aby go wykryć - mówi Susan Hopkins z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego.
Uczeni przejrzeli dostępną literaturę naukową na temat wpływu różnych masek na twarz, w tym masek chirurgicznych, N95 i masek z materiału, na odpowiedź krążeniowo-oddechową podczas wysiłku fizycznego.

Na podstawie analizy stwierdzono, że dowody wskazują, że chociaż maski noszone przez zdrowych ludzi podczas ćwiczeń powodują minimalny opór przepływu powietrza, nie wydają się one znacząco wpływać na czynność płuc i poziom dostarczania tlenu, więc są nieszkodliwe.

Jednocześnie badacze przyznali, że duszność może potencjalnie wzrosnąć podczas ćwiczeń z maską na twarzy, szczególnie, gdy ktoś nie jest do tego przyzwyczajony. - Noszenie maski na twarzy może być niewygodne. Może wystąpić niewielki wzrost oporu przy oddychaniu. Nierzadko ponownie wdycha się cieplejsze powietrze, nieco wzbogacone CO2. W czasie treningu zaś maska może powodować rozgrzanie i spocenie twarzy. Są to jednakże percepcje zmysłowe. Nie wpływają na czynność układu krążenia u osób zdrowych - mówi Susan Hopkins.

Autorzy wskazują, że ich ustalenia dotyczą zarówno młodych, jak i starszych ludzi, niezależnie od płci. Wyjątek zaś stanowią pacjenci z ciężką chorobą układu krążenia, u których występuje zwiększone ryzyko duszności wysiłkowej. - Osoby te mogą czuć się zbyt niekomfortowo podczas ćwiczeń i powinny to omówić z lekarzem - radzi Hopkins. Warto jednak pamiętać, że osoby takie są równocześnie narażone na poważne problemy zdrowotne w przypadku zarażenia , ostrzegają uczeni.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy