Strona głównaStyl życiaMasz trudności z rannym wstawaniem? Późnym wieczorem nie chce ci się spać? Wiń za to geny

Masz trudności z rannym wstawaniem? Późnym wieczorem nie chce ci się spać? Wiń za to geny

Problemy ze snem są coraz powszechniejsze i przyczynę tego widzi się głównie we współczesnym stylu życia, który wymaga od wielu z nas długich godzin „na nogach" i skracania snu. Bez wątpienia jest to jedna z przyczyn, ale ci, którzy starają się uporządkować dobowy rytm i stać się rannymi ptaszkami, ale ich wysiłki nie przynoszą oczekiwanych skutków, mogą winić za to również geny.
Masz trudności z rannym wstawaniem? Późnym wieczorem nie chce ci się spać? Wiń za to geny [© glisic_albina - Fotolia.com] Jeśli, pomimo prób porzucenia rytmu dobowego charakterystycznego dla nocnych marków, z trudem reagujesz na poranny dźwięk budzika, a późnym wieczorem jesteś jak „młody bóg", to może oznaczać, że posiadasz wariant genetyczny CRY1, który zmienia twój , przedłużając cykl sen-czuwanie.

Uczeni z Uniwersytetu Rockefellera w Nowym Jorku i Weill Cornell Medical College w White Plains odkryli, że osoby ze wspomnianą mutacją odczuwają około 2 do 2,5 godzin później niż ludzie z podstawową wersją genu.

U osób, które odczuwają , często diagnozuje się syndrom opóźnionej fazy snu, zaburzenie charakteryzujące się opóźnieniem w cyklu sen-czuwanie. W celu ustalenia przyczyn tego syndromu, grupa uczestników badań spędziła dwa tygodnie w laboratorium w odizolowaniu od wszystkiego, co mogłoby wskazywać na godzinę. W konsekwencji ludzie ci jedli i spali o porach zgodnych z ich naturalnymi skłonnościami.

Okazało się, że dla większości badanych pory budzenia się i zasypiania nie uległy znaczącym zmianom, ale niektórzy spali do późna i ich cykl snu-czuwania był dłuższy. Okazało się, że ci ostatni mieli mutację CRY1. Autorzy obliczyli, że z dużym prawdopodobieńswtem taką mutację posiada jedna na 75 osób, zjawisko jest więc dość powszechne.

Póki co znamy przyczynę problemów niektórych z rannym wstawnaiem, ale nie mamy na to recepty. Osoby ze wspomnianą mutacją po prostu z większym trudem dostosowują się do sposobu funkcjonowania w ramach powszechniejszego cyklu snu-czuwania.

O badaniach można przeczytać w czasopiśmie Cell.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Oferty pracy