Strona głównaStyl życiaMasz wilczy apetyt? Wszystko ze względu na sygnały płynące z mózgu

Masz wilczy apetyt? Wszystko ze względu na sygnały płynące z mózgu

Kiedy spada poziom określonych składników pokarmowych, w tym glukozy, informacja o tym jest przesyłana do mózgu, a następnie wywoływane jest uczucie głodu, które prowadzi do zachowań ukierunkowanych na poszukiwanie czegoś do jedzenia. Ten mechanizm jednak nierzadko ulega zaburzeniom, co sprzyja nadawdze i otyłości.
Masz wilczy apetyt? Wszystko ze względu na sygnały płynące z mózgu [Fot. Sondem - Fotolia.com]
Sygnały sprawiające, że odczuwamy głód, płyną z części mózgu zwanej podwzgórzem. Na siłę tego sygnału zaś mają wpływ różne czynniki, m. in. ilość dostarczanych zwykle kalorii i rodzaj jedzonych posiłków. Im bardziej kaloryczne danie, tym bardziej mózg nasila naszą chęć na jedzenie.

Uczeni z Uniwersytetu Wisconsin odkryli, że zbyt obfite dania mogą skutkować zaburzeniami mechanizmu odczuwania głodu i wysyłaniem przez mózg niewłaściwych sygnałów, co spowoduje, że organizm nie będzie odczuwał , a przedłuzający się , szczególnie na dania pełne i .

Naukowcy wykorzystali do badań myszy, badając u nich funkcjonowanie podwzgórza, części mózgu odpowiedzialnej za mechanizmy regulujące głód i pragnienie. Okazało się, że nadmiernie kaloryczna dieta aktywuje uśpione zwykle cząstki, które skutkują stanami zapalnymi mózgu i zaburzeniami ośrodkowego układu nerwowego w zakresie sygnalizacji dotyczącej odczuwania głodu.

Autorzy pracują teraz nad ustaleniem, jakie substancje przeciwzapalne mogłyby powstrzymać rozwój wspomnianych zaburzeń i ograniczyć problemy z nadwagą i związane z niepohamowaną chęcią jedzenia wyskokolaroycznych produktów.

Wyniki badań zaprezentowano w magazynie Cell.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy