Strona głównaStyl życiaMedytacja i dobrostan duchowy powstrzymują zaburzenia poznawcze związane z wiekiem

Medytacja i dobrostan duchowy powstrzymują zaburzenia poznawcze związane z wiekiem

Przewiduje się, że na całym świecie do roku 2050 nawet 152 miliony ludzi zachoruje na chorobę Alzheimera. Jak dotąd nie ma leków, które mogłyby w istotny sposób zapobiec rozwojowi tej formy demencji i odwrócić zaburzenia funkcji poznawczych. Coraz więcej dowodów wskazuje jednak, że odpowiedni styl życia i dbanie o zdrowie naczyń krwionośnych ma korzystny wpływ na ogólną wydajność poznawczą. Okazuje się, że dobrostan psychiczny i osłabianie wpływu stresu, np. poprzez praktykowanie medytacji, może osłabić wiele czynników ryzyka choroby Alzheimera.
Medytacja i dobrostan duchowy powstrzymują zaburzenia poznawcze związane z wiekiem [fot. zachosine from Pixabay]
Badania pokazują, że zaangażowanie religijne i duchowe może pomóc zachować funkcje poznawcze, pomimo starzenia się. Według autorów, duchowość jest dzisiaj często rozwijana poza kontekstem zinstytucjonalizowanej religii, choć oczywiście pozostaje też jej częścią. Jak uważają uczeni, dobrostan w tej sferze to nowy wymiar profilaktyki choroby Alzheimera. Wskazują na wpływ tego czynnika na funkcje mózgu i zdolności poznawcze. Na przykład, dobre samopoczucie psychiczne może zmniejszyć , osłabić choroby układu krążenia i ograniczyć poziom niepełnosprawności. Co istotne, osoby, które wykazują silne poczucie celowości życia, składnika dobrostanu psychicznego, mają 2,4 razy niższe prawdopodobieństwo rozwoju niż pozostali.

Radzenie sobie ze stresem także jest istotne w kontekście zagrożenia Alzheimerem. Autorzy wskazują, że istnieje wiele dowodów na to, że fizyczne, psychologiczne i emocjonalne skutki stresu mogą zwiększać ryzyko wystąpienia tej formy demencji. Zwracają uwagę, że np. już 12-minutowa Kirtan Kriya skutkuje m. in. poprawą snu, osłabieniem objawów depresji i polepszeniem samopoczucia. Stwierdzono też, że taka praktyka zwiększa przepływ krwi do obszarów mózgu zaangażowanych w procesy poznawcze i regulację emocjonalną oraz zwiększa objętość istoty szarej i może spowolnić . Badania pokazały, że medytacja poprawia funkcje poznawcze, spowalnia utratę pamięci i poprawia nastrój.

Związek między duchowością a zdrowiem fizycznym i psychicznym człowieka jest przedmiotem nowej dziedziny o nazwie neuroteologią. W ciągu ostatnich 20 lat rozwinęło się neuroobrazowanie i inne badania fizjologiczne oceniające wpływ medytacji, praktyk duchowych i doświadczeń mistycznych. Badania wykazały długoterminowe skutki dla mózgu dzięki medytacji, więcej uczeni sądzą, że aktywności wspierające dobrostan duchowy mogą mieć istotny efekt zapobiegający problemom poznawczym.
Osłabianie negatywnych skutków biochemicznych stresu za pomocą praktyk medytacyjnych, w połączeniu ze zwiększeniem poziomu duchowości, może pomóc obniżyć ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera. Małe zmiany w codziennej rutynie mogą mieć ogromne znaczenie w zapobieganiu - mówią autorzy badań.
Na podstawie:

Tłum. i oprac. Joanna Papiernik,
Wydział Filozoficzno-Historyczny Uniwersytetu Łódzkiego

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy