Strona głównaStyl życiaMedytacja pomaga zmniejszyć liczbę popełnianych błędów

Medytacja pomaga zmniejszyć liczbę popełnianych błędów

Jeśli jesteś zapominalski/a lub w pośpiechu popełniasz błędy, pomóc może ci medytacja, mówią eksperci z Michigan State University.
Medytacja pomaga zmniejszyć liczbę popełnianych błędów [fot. Manfred Richter from Pixabay]
Sprawdzano, jak skupiająca uwagę na uczuciach, myślach lub doznaniach, które są w naszym umyśle i ciele, zmienia aktywność mózgu tak, że łatwiej unika się błędów.

- Zainteresowanie ludzi medytacją i przewyższa to, co nauka może obecnie udowodnić, jeśli chodzi o efekty i korzyści. Jednak, daje się zaobserwować, jak jedna sesja medytacji może wywołać zmiany w aktywności mózgu osób, które zazwyczaj nie medytują - mówi psycholog Jeff Lin.

- Niektóre formy medytacji skupiają się na pojedynczej rzeczy, zwykle na oddechu, ale medytacja otwartego monitorowania (ang. Open Monitoring meditation, OM) jest nieco inna - mówi Lin. - Sprawia, że dostrajasz się do wewnątrz i zwracasz uwagę na wszystko, co dzieje się w twoim umyśle i ciele. Celem jest siedzenie w ciszy i koncentrowanie się na tym, dokąd „podróżuje" umysł, nie dając się zbytnio ponieść scenerii - wyjaśnia Lin.

Kilkuset uczestników, którzy nigdy wcześniej nie medytowali, zaangażowali się w 20-minutowe otwarte monitorujące ćwiczenie medytacyjne, podczas którego naukowcy mierzyli aktywność mózgu badanych za pomocą elektroencefalografii lub EEG. Następnie uczestnicy wykonali na komputerze test poziomu .

- EEG może mierzyć aktywność mózgu na poziomie milisekund, dzięki czemu dało się uzyskać precyzyjne pomiary aktywności nerwowej zaraz po zrobieniu błędów i przy prawidłowych reakcjach - wyjaśnia Lin. - Pewien sygnał neuronowy pojawia się około pół sekundy po błędzie zwanym dodatnim błędem, który jest powiązany ze świadomym rozpoznawaniem pomyłki. Odkryliśmy, że siła tego sygnału jest zwiększona u osób medytujących względem grupy kontrolnej - dodaje Lin.

Chociaż u medytujących ludzi nie odnotowano natychmiastowej poprawy rzeczywistego wykonywania zadań, wyniki wskazują na potencjał długotrwałej medytacji.

- Te odkrycia wyraźnie pokazują, że zaledwie 20 minut medytacji może poprawić zdolność mózgu do wykrywania i zwracania uwagi na błędy. Medytacja uważności może poprawić wydajność i codzienne funkcjonowanie - wskazuje Jason Moser, współautor badań.
Podczas gdy medytacja i uważność zyskały w ostatnich latach powszechne zainteresowanie, badacze chcieli neuronaukowo sprawdzić ich efekty psychologiczne i wydajnościowe.
Następną fazą badań będzie włączenie szerszej grupy uczestników, przetestowanie różnych form medytacji i ustalenie, czy zmiany w aktywności mózgu mogą przełożyć się na zmiany behawioralne przy dłuższej praktyce.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy