Strona głównaStyl życiaMiędzynarodowy Dzień Osób Starszych

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1990 roku w celu zwrócenia uwagi na problemy dotyczące stricte tej rosnącej w nieznanym dotychczas tempie grupy ludzi oraz podkreślenia znaczenia wkładu wnoszonego przez osoby dojrzałe w kształt i sposób życia społeczeństw.
Międzynarodowy Dzień Osób Starszych 2016 Specjalny dzień, w którym celebruje się , ma propagować starzenie się jako normalny, naturalny proces, który nie musi wiązać się z niemożnością prowadzenia aktywnego życia i samorealizacji. Według ONZ, za osoby starsze powinno się uważać ludzi w wieku powyżej 60 lat, ale granica jest zupełnie umowna, istnieją zarówno kraje, w których czterdziestolatkowie są schorowanymi, zniszczonymi obywatelami, jak i państwa, w których mieszkają tryskający zdrowiem i energią siedemdziesięciolatkowie.

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych jest okazją do podjęcia dyskusji na temat problemów ludzi dojrzałych. Inaugurowane są wówczas również liczne przedsięwzięcia; choć nie ustanowiono jednego sposobu obchodzenia tego dnia na całym świecie, w wielu krajach podejmowane są różne działania mające na celu poprawienie wizerunku seniorów, podkreślenie ich roli w społeczeństwie i zapobieganie alienacji osób starszych. Organizowane są audycje radiowe i telewizyjne z udziałem osób starszych, seminaria i wykłady, spotkania z młodzieżą i inne wydarzenia.

Jak znaczna jest grupa , informują dane statystyczne. W 1950 roku na świecie żyło około 200 milionów ludzi wieku 60 lat i powyżej; ta grupa światowej populacji liczy obecnie 500 milionów osób. Około 2020 roku liczba osób starszych na świecie sięgnie 1 miliarda, a do 2025 roku wzrośnie do 1,2 miliarda. Jeszcze bardziej intensywny wzrost jest szacowany w grupie osób w bardzo podeszłym wieku (powyżej 80 lat). Eksperci spodziewają się, że w okresie od 1950 do 2025 roku liczba staruszków wzrośnie od 8 do 10 razy.

Dzięki postępowi w nauce, w tym w medycynie i propagowaniu zdrowego stylu życia, we wszystkich niemal państwach wydłuża się statystyczna . W 2020 roku średnia wartość dla całego świata wyniesie 73 lata. Wszystko to sprawia, że, eksperci wskazują na kilka celów, do których powinny dążyć władze, są to przede wszystkim:
  • zapobieganie i niwelowanie niepełnosprawności, chorób przewlekłych i przedwczesnych zgonów;
  • ograniczenie czynników zwiększających prawdopodobieństwo osłabienia funkcjonalnego;
  • przedsięwzięcie strategii gwarantujących ciągłość opieki nad pacjentami cierpiącymi na choroby chroniczne i osobami niepełnosprawnymi;
  • umożliwienie ludziom starszym udziału w rozwoju ekonomicznym i kulturalnym.
Międzynarodowy Dzień Osób Starszych stanowi doskonałą okazję do przypomnienia o tych postulatach.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy