Strona głównaStyl życiaMiędzynarodowy Dzień Osób Starszych 2017

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych 2017

1 października po raz dwudziesty siódmy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Tegoroczny temat "Wkraczanie w przyszłość: zwracanie uwagi na talenty, wkład i uczestnictwo osób starszych w społeczeństwie" dotyczy wkładu, jaki seniorzy mogą mieć w życie i rozwój społeczeństw.
Międzynarodowy Dzień Osób Starszych 2017 jest szeroko rozpowszechnioną i negatywną postawą wynikającą z założenia, że dyskryminacja ze względu na wiek, a czasami zaniedbywanie i wykorzystywanie osób starszych stanowi dopuszczalną normę społeczną. Niestety, taka postawa urzeczywistnia się w różnych formach we wszystkich społeczeństwach. Wyraża się ona wyraża się w postawach poszczególnych osób, praktykach instytucjonalnych i politycznych, a także w przekazach medialnych, które dewaluują i wykluczają osoby starsze. W 2014 r. rządy na całym świecie przyjęły rezolucję Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ, w której uznano ageizm za "powszechne źródło uzasadniania i siłę napędową dyskryminacji ze względu na ".

Taka dyskryminacja kształtuje sposób traktowania i postrzegania przez ich społeczeństwa, w tym w placówkach medycznych i miejscach pracy. Ageizm sprzyja także tworzeniu środowisk, które ograniczają potencjał osób starszych i wpływają negatywnie na ich zdrowie i samopoczucie. Brak rozwiązania problemu ageizmu podważa prawa osób starszych i ogranicza wkład seniorów w życie społeczne, gospodarcze, kulturalne i polityczne.

Temat Międzynarodowego Dniach Osób Starszych w 2017 r. "Wkraczanie w przyszłość: zwracanie uwagi na talenty, wkład i uczestnictwo osób starszych w społeczeństwie" zwraca uwagę na konieczność umożliwiania i rozszerzania wkładu osób starszych w życie ich rodzin, lokalnych społeczności i społeczeństw. Tegoroczne obchody koncentrują się na wspieraniu pełnego i owocnego przeżywania starości, zgodnie z podstawowymi prawami, potrzebami i preferencjami osób starszych. Temat podkreśla także związek pomiędzy zwracaniem uwagi na talenty i uzdolnienia a wkładem osób starszych w życia społeczne.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Wynik dodawania (tylko niezalogowani):

CZTERY + JEDEN =

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X