Strona głównaStyl życiaMieszkania dla seniorów: to już nie fanaberia, ale konieczność

Mieszkania dla seniorów: to już nie fanaberia, ale konieczność

Dane demograficzne wskazują jednoznacznie, że polskie społeczeństwo starzeje się w zatrważającym tempie. Przez najbliższe lata przybywać będzie w Polsce seniorów, co wymusi zmiany w wielu sektorach gospodarki. Na potrzeby starzejącego się społeczeństwa reaguje również rynek mieszkaniowy, na którym pojawia coraz więcej mieszkań spełniających szczególne potrzeby osób starszych.
Mieszkania dla seniorów: to już nie fanaberia, ale konieczność [Fot. WavebreakMediaMicro - Fotolia.com] Polskie społeczeństwo . W 2016 r. w Polsce żyło 38,4 mln osób spośród czego 8,8 mln to osoby w wieku 60+. w 2030 r. liczba ta wzrośnie do ok. 11 mln. Oznacza to, że prawie 1/3 społeczeństwa stanowić będą i liczba ta będzie się cały czas powiększać. Według wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Bojanowskiej pomiędzy 2026 a 2040 r. liczba osób w wieku powyżej 80 lat zwiększy się z 1,7 mln osób do 3,4 mln. Wynika to m.in. z wydłużania się przeciętnego czasu trwania życia.

W Polsce oznacza zwykle inwestycję na kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat. Pierwsze mieszkanie to zazwyczaj miejsce dla pary lub singla. Impulsem, który skłania nas do zmiany mieszkania na większe jest zwykle powiększająca się rodzina. Od pewnego czasu obserwujemy również inny trend. To osoby w starszym wieku, które zmieniają swoje lokale na mniejsze.

Przyczyn takiej decyzji jest kilka. Często po wyprowadzce dzieci, aktualne lokale są już po prostu za duże. Mniejsze mieszkanie to niższe koszty, łatwiej też o nie zadbać. Zmiana dotychczasowego miejsca zamieszkania to też okazja, aby nową przestrzeń dostosować do własnych potrzeb.

Po pierwsze - nowa lokalizacja. Osoby w starszym wieku nie muszą już zwracać uwagi na bliskość szkół czy możliwości dojazdu do pracy. Liczy się przede wszystkim dostęp do infrastruktury usługowej, bliskość sklepów czy przychodni. Starsi ludzie często zwracają również uwagę na to, aby mieszkać bliżej swoich dzieci czy wnuków.

Mieszkanie dla seniora musi mieścić się w budynku odpowiednio do tego przystosowanym. W przypadku budynków wielokondygnacyjnych winda to absolutny obowiązek. Warto też sprawdzić, jaka jest szerokość korytarzy oraz czy będziemy zmuszeni do pokonywania progów. Ułatwieniem mogą być specjalne powierzchnie antypoślizgowe, czy też specjalne uchwyty mocowane na korytarzach.

Na potrzeby osób starszych w coraz większym stopniu odpowiadają deweloperzy. W ostatnich latach, w kilku miastach powstały specjalne osiedla dedykowane seniorom. Mieszkania w takich inwestycjach zwykle są niewielkie, ale na tyle przestronne, aby poruszanie się po nich na wózku inwalidzkim nie stanowiło problemu. Na rynku możemy znaleźć także mieszkania dla seniorów z serwisem. Możemy wtedy liczyć na pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy czy sprzątanie. W poniższej tabeli zaprezentowano przykładowe propozycje mieszkań z rynku pierwotnego, w budownictwie przeznaczonym dla osób starszych.

Seniorzy, to póki co najsłabiej zagospodarowana grupa klientów. Jak zauważa Agata Polińska z serwisu Otodom.pl na rynku istnieje luka, która powinna jednak bardzo szybko się wypełnić. Dlatego w najbliższym czasie możemy spodziewać się rozkwitu budownictwa z udogodnieniami dla osób starszych.

Otodom.pl

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć