Strona głównaStyl życiaMieszkanie nad morzem - skuteczny sposób na spokój umysłu

Mieszkanie nad morzem - skuteczny sposób na spokój umysłu

Bez względu na stan posiadania, mieszkanie w pobliżu morza zapewnia spokój umysłu i niższe ryzyko problemów psychicznych.
Mieszkanie nad morzem - skuteczny sposób na spokój umysłu [fot. Bruno /Germany z Pixabay]
Jak wynika z badań prowdzonych na Uniwersytecie w Exeter, ludzie mieszkający w pobliżu wybrzeża cieszą się lepszym , także ci najbiedniejsi.

Uczeni przeananalizowali dane ankietowe prawie 26 tysięcy respondentów. Po uwzględnieniu różnych powiązanych czynników, odkryto, że życie w dużych miastach w pobliżu wybrzeża Anglii wiąże się z lepszym zdrowiem psychicznym, również osób o najniższych dochodach.

Statystyki pokazują, że około jedna na sześć osób dorosłych w Anglii cierpi na zaburzenia zdrowia psychicznego, takie jak czy , problemy te zaś są częstsze u ludzi uboższych. Ustalenia sugerują, że dostęp do wybrzeża mógłby pomóc zmniejszyć te kłopoty zdrowotne.

Nasze badania po raz pierwszy sugerują, że ludzie o niskich dochodach mieszkający blisko wybrzeża doświadczają mniej objawów zaburzeń zdrowia psychicznego. Jeśli chodzi o ten aspekt, taka strefa ‘ochronna' może odegrać przydatną rolę, pomagając wyrównać szanse między osobami o wyższym i niższym statusie materialnym - mówi dr Jo Garrett, współautorka badań.
W ramach badań porównano zdrowie ludzi z odległością ich mieszkań od wybrzeża; wzięto pod uwagę dane osób mieszkających pomiędzy jednym i ponad pięćdziesięcioma kilometrami od morza. Okazało się, że bliskość nadbrzeżnych okolic może poprawić zdrowie i samopoczucie.
Tego rodzaju badania nad zdrowiem psychicznym są niezbędne, aby przekonać rządzących do ochrony, tworzenia i zachęcania do korzystania z przestrzeni przybrzeżnych. Musimy pomóc decydentom zrozumieć, jak zmaksymalizować korzyści płynące z takich (rekreacyjnych) przestrzeni w miastach i upewnić się, że dostęp do nich jest sprawiedliwy oraz sprzyjający integracji wszystkich - uważa dr Mathew White, psycholog z Uniwersytetu w Exeter.

O badaniach można przeczytać w magazynie Health and Place.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Oferty pracy