Strona głównaStyl życiaMineralna, źródlana, a może stołowa? Jaką wodę wybierać?

Mineralna, źródlana, a może stołowa? Jaką wodę wybierać?

Sklepowe półki uginają się od różnego rodzaju wód butelkowanych. Na ich opakowaniach pojawiają się napisy: mineralna, źródlana, stołowa. Co one oznaczają? Które z tych wód są naturalne i bardziej wartościowe? Warto wiedzieć, czym się różnią, żeby wybrać tę najodpowiedniejszą dla siebie.
Mineralna, źródlana, a może stołowa? Jaką wodę wybierać? [Fot. v.poth - Fotolia.com] Zacznijmy od wody źródlanej, która pochodzi z zasobów podziemnych, ale jest nisko zmineralizowana. Oznacza to, że posiada w swoim składzie mniej niż 500 mg składników mineralnych na litr. Z tego powodu woda źródlana może być używana do picia, ale będzie też odpowiednia do gotowania i przyrządzania potraw, czy stosowania do innych celów gospodarczych, jak na przykład pranie. Należy jednak pamiętać, że systematyczne picie wyłącznie wody źródlanej nie zapewni organizmowi odpowiedniej ilości takich składników mineralnych, jak wapń czy , szczególnie, przy zwiększonej aktywności fizycznej, gdy organizm potrzebuje ich więcej.

Do wód źródlanych dodaje się czasem składniki mineralne w postaci soli, czyli chlorków wapnia i magnezu oraz siarczanu magnezu i w ten sposób powstają wody stołowe. Wody stołowe są więc zmineralizowane, ale nie przez naturę, lecz sposobem przemysłowym.

zaś są w stu procentach naturalne i naturalnie zmineralizowane, o zawartości składników mineralnych większej, niż 500 mg na litr. Ale i one nie są jednakowe, w zależności m.in. od miejsca wydobywania. Pochodzą z głębszych warstw, szczelnie odizolowanych strukturami geologicznymi od powierzchni. Oznacza to, że do wód głębinowych, które się tam znajdują, nie dostają się żadne wody z opadów atmosferycznych, które mogłyby je zanieczyszczać. To zapewnia ich pierwotną czystość pod względem chemicznym i mikrobiologicznym.

Ponadto wody te, przebywając przez wieki wśród skał bogatych m.in. w i magnez, zostały naturalnie zmineralizowane.

Jurajska

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć