Strona głównaStyl życiaMniej lęku, więcej szczęścia - takie korzyści daje starszy wiek

Mniej lęku, więcej szczęścia - takie korzyści daje starszy wiek

Najwyższy czas skończyć ze stereotypem starszego wieku jako czasem samych zmartwień i chorób. Oczywiste jest, że wraz z wiekiem „dopadają" nas różne dolegliwości i nierzadko na stałe musimy sięgać np. po leki na cholesterol czy nadciśnienie, ale dojrzałość ma też swoje mocne strony - czujemy się szczęśliwsi i jesteśmy spokojniejsi.
Mniej lęku, więcej szczęścia - takie korzyści daje starszy wiek „Choćby świat i życie były jak najgorsze, jedno w nich zostanie wieczne dobro - młodość!", mówił Petroniusz w Quo vadis. Młodość wszak kojarzymy z energią, nadzieją, siłą. A jednak obraz ten jest znacznie bardziej złożony, wszystko to bowiem prawda, ale trzeba dodać, że istnieje też „druga strona medalu" - młody i średni i wiek wiąże się też z wyższym poziomem stresu, silnymi emocjonalnymi rozterkami, częstszymi objawami depresyjnymi. Ludzie starsi tymczasem doświadczają mniej , czy osłabienia nastroju. Dzięki temu czują się niż młodzi.

Uczeni z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego uważają, że mądrość i umiejętność docenienia małych codziennych przyjemności sprawia, że ludzie w pewnym wieku, chociaż częściej mają kłopoty zdrowotne, czują się szczęśliwsi.

W ramach badań autorzy zbadali stan zdrowia fizycznego i psychicznego 1,546 osób w wieku 21 - 100 lat. Dostrzeżono, że osoby starsze cechowały się znacznie lepszym samopoczuciem psychicznym niż osoby młodsze. Starsi uczestnicy twierdzili, że wraz z upływem czasu czuli się coraz lepiej. Młodsi z kolei, szczególnie osoby z grupy wiekowej 20-30 lat, wykazywali wysoki poziom stresu, i niepokoju.

„Poprawa stanu samopoczucia psychicznego osób w podeszłym wieku była liniowa i znaczna. Uczestnicy deklarowali, że czuli się lepiej i bardziej doceniali swoje życie życie rok po roku, dekada po dekadzie", mówi Dilip V. Jeste, współautor badania. Tyczasem ludzie przed trzydziestką mieli się emocjonalnie najsłabiej. „Ten moment życia wiąże się z najgorszym samopoczucie psychicznym biorąc pod uwagę cały okres dorosłości", dodaje Jeste.

Powody poprawy samopoczucia psychicznego w starszym wieku nie są jasne. Niektóre wcześniejsze badania wykazały, osoby starsze stają się bardziej biegłe w radzeniu sobie ze stresem zwiazanym ze zmianami. Jak wskazuje Jeste, starsi zwracają mniejszą uwagę na drobiazgi i to, co kiedyś było dla nich czymś bardzo ważnym, przestaje mieć tak ogromne znaczenie. Co więcej, liczne badania wykazały, że osoby starsze są bardziej „wykwalifikowane" w regulacji emocjonalnej i złożonym procesie decyzyjnym. Zwracają też mniejszą uwagę na mniej i wspomnienia.

Wyniki badań opublikowano w The Journal of Clinical Psychiatry.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 19:39:11, 03-09-2016 ~gość: 176.221.120.xxx

    Widać, że ci zagraniczni emeryci są szczęśliwi, a nasi z ubogą emeryturą daleko im do szczęścia.
    Są samotni, chorzy, niedożywieni i nie lubiani przez społeczeństwo.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy