Strona głównaStyl życiaMniej negatywnych myśli - cecha starszego wieku

Mniej negatywnych myśli - cecha starszego wieku

Starsze osoby o dobrym zdrowiu myślą mniej negatywnie w porównaniu z innymi grupami wiekowymi, co przekłada się na większe zadowolenie z życia seniorów.
Zbadano złożony związek między a czynnikami prowadzącymi do depresji. Jak wynika z badań uczonych z Uniwersytetu w Luksemburgu oraz Uniwersytetu w Würzburgu, istnieje relacja między starzeniem się i czynnikami związanymi z .

Osoby często mające negatywne myśli lub rozpamiętujące trudne sytuacje mają tendencję do koncentrowania się na swoich problemach i uczuciach bez podejmowania działań, co może nasilić nastroje depresyjne i prowadzić do rozwoju depresji.

Trzysta osób w wieku 15 - 87 lat zostało poproszonych o ocenę swoich negatywnych myśli, symptomów depresji i poziomu dobrego samopoczucia. Jak się okazało, uporczywe negatywne myśli wpływają na satysfakcję z życia, przy czym uczestnicy w wieku powyżej 63 lat deklarowali mniejsze natężenie „czarnych scenariuszy" w porównaniu z innymi osobami.

Ciągle potrzebne są badania mające na celu lepsze zrozumienie związanego z wiekiem negatywnego myślenia i , aby pomóc w opracowaniu terapii depresji dostosowanych do wieku, uważają autorzy.

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że z depresją zmaga się 5 proc. ludzi dorosłych na całym świecie. Ogólnie rzecz biorąc, choroba dotyczy 280 milionów ludzi.

Podczas epizodu depresyjnego pacjent doświadcza obniżonego nastroju (uczucia smutku, drażliwości, pustki). Może też odczuwać utratę przyjemności lub zainteresowania dotychczasowymi zajęciami. Epizod depresyjny różni się od zwykłych wahań . Trwa przez większą część dnia, prawie codziennie, przez co najmniej dwa tygodnie. Występują również inne objawy, które mogą obejmować: słabą koncentrację, poczucie nadmiernej winy lub niskiej samooceny, brak nadziei na przyszłość, myśli o śmierci lub samobójstwie, zaburzenia snu, zmiany w apetycie lub masie ciała, uczucie dużego zmęczenia lub braku energii.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy