Strona głównaStyl życiaMonofobia - strach przed samotnością

Monofobia - strach przed samotnością

Jeśli po bogatej towarzysko wizycie w sanatorium czy udanej imprezie rodzinnej budzisz się z bardzo nieprzyjemnym uczuciem opuszczenia, to zupełnie naturalne, ale jeżeli zaczynasz wpadać w panikę na myśl o spędzeniu jakiegoś czasu w pojedynkę, może być objaw monofobii.
Monofobia - strach przed samotnością [Fot. didesign - Fotolia.com]
Odczuwanie dyskomfortu z powodu braktu towarzystwa innych, szczególnie po okresie bardzo obfitującym w kontakty z ludźmi, jest naturalnym zjawiskiem. Monofobia lub autofobia, czyli lęk przed , może mieć standardowy lub patologiczny wymiar.

Pewien poziom niepokoju jest zupełnie naturalny, bo stanowi „ewolucyjną odpowiedź - z punktu widzenia psychologii ewolucyjnej ludzie są zwierzętami standnymi. Ci, którzy bali się pozostawania w pojedynkę, szybko dołączyli do swojej grupy czy klanu, żeby osłabić zagrożenie dla siebie. Wobe tego odczuwany lęk miał określony cel - zwiększyć szanse na przeżycie.

Twój staje się poważny, gdy odczuwasz go, kiedy nie ma innych ludzi wokół ciebie, czy potrzebujesz towarzystwa, by czuć się bezpiecznie nawet w swoim własnym mieszkaniu lub wówczas, gdy zawsze, gdy przebywasz w pojedynkę, czujesz się bardzo samotny/a, znudzony /a lub zaniepokojony/a.

Problem narasta w czasach, kiedy dzięki nowym technologiom mamy dużą łatwość w komunikowaniu się z innymi i właściwie niemal całą dobę możemy rozmawiać z ludźmi z różnych części globu. W efekcie jesteśmy coraz mniej przyzwyczajeni do samotności i coraz silniej ją odczuwamy.

Jak sobie z tym radzić? Eksperci zalecają, by skonfrontować ze swoim lękiem, zastanowić się, skąd właściwie wypływa. Rzetelna analiza przyczyn pozwoli rwalnie spojrzeć na problem i zmniejszy wyobrażenie o nim. Kolejną dobrą startegią rozproszenie uwagi, tzn. dążenie do koncentrowani uwagi i wysiłku na działania, które powodują rozwój osobisty, szczególnie te wykonywane indywidualnie.

Poza tym zaleca się praktykowanie i oraz tai chi, które - jak wykazały badania - pomagają się uspokoić, wyciszyć i zmniejszają odczuwanie lęków oraz . Co więcej, pomocne są też regularne treningi - systemtyczny wysiłek fizyczny pomaga osłabić niepokój i zwiększa poziom hormonów odpowiadajacych za dobre samopoczucie.
W przypadku patologicznego odczuwania strachu przed samotnością warto poszukać profesjonalnej pomocy. Być może potrzebna jest terapia behawioralna lub farmakologiczna (np. leki przeciwlękowe).

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy