Strona głównaStyl życiaMrozy ciężkim czasem dla zwierząt

Mrozy ciężkim czasem dla zwierząt

Panujące od niemal tygodnia bardzo niskie temperatury dają się we znaki nie tylko ludziom ale także zwierzętom – zarówno dzikim jak i domowym. Co można zrobić by pomóc im przetrwać mrozy?
Mrozy ciężkim czasem dla zwierząt Dokarmianie ptaków i czasami zwierząt leśnych jest najczęściej wymienianą formą pomocy zwierzętom w okresie zimy. Często jest również czynnością, którą Polacy praktykują. Niestety, nie zawsze z korzyścią dla swoich czasowych podopiecznych. Nie wszyscy wiedzą bowiem jak, czym i jak długo dokarmiać. Tymczasem resztki pieczywa rzucane wróblom czy kawałki bułki dawane łabędziom mogą sprawić więcej szkody niż pożytku.

Ptaki – bez względu na gatunek – powinny dostawać pożywienie jak najbardziej zbliżone do tego, czym odżywiają się w naturze i jak najmniej przetworzone. Tak więc dla wróbli lepsze będzie ziarno niż okruszki, sikorkom zaszkodzi skórka od solonego, wędzonego boczku, a łabędzie mogą dostać poważnych kłopotów trawiennych po nakarmieniu ich pieczywem na zakwasie lub z polepszaczami. Przed rozpoczęciem akcji dokarmiania, warto dowiedzieć się co będzie najkorzystniejszym wyborem dla danego gatunku.

Podobnie z wyborem miejsca – tu priorytetem jest bezpieczeństwo. Nie karmimy więc ptaków, w miejscu, w którym łatwo mogą stać się ofiarami drapieżników takich jak dzikie koty, ani nie przyzwyczajamy ich do miejsca na stawie cz rzece, które może zamarznąć stając się pułapką dla kaczek czy łabędzi.

Równie istotna jest systematyczność – otwarcie „ptasiej stołówki” w karmniku czy na balkonie oznacza konieczność kontynuowania dokarmiania przez cały okres zimy. W innym wypadku narażamy wygłodzone ptaki na niepotrzebną utratę energii, co w zimie może stanowić granicę między życiem a śmiercią. Dlatego na przykład jeśli zamierzamy zrobić sobie dłuższe wakacje zimowe, należy poprosić kogoś z sąsiadów by „przejął” nasze obowiązki.

Dokarmianie w mieście nie dotyczy jedynie ptaków, choć tylko w ich przypadku (może poza gołębiami) nie jest raczej kontrowersyjne. Dzikie koty także potrzebują wsparcia i to w naszym własnym interesie – właśnie one skutecznie regulują populację gryzoni, które w innym przypadku mogłyby nadmiernie się rozmnożyć. Dlatego warto pamiętać o kotach i o ich zimowych potrzebach. Od kilku dni powtarzane są apele o pozostawieniu otwartych okienek piwnicznych lub wejść w inne miejsca, w których zwierzęta będą mogły się ogrzać. Warto też pomóc osobom dokarmiającym koty, ponieważ w okresie mrozów potrzebna jest znacznie większa ilość karmy.

Oprócz karmy ptakom i zwierzętom potrzebna jest woda, dlatego należy zadbać o stały do niej dostęp, szczególnie w sytuacji, gdy inne jej źródła zamarzły.

Wsparcia potrzebują schroniska – przydadzą się stare koce, kołdry, poduszki i inne „ocieplacze”, a także karma i datki pieniężne.

Nie wolno zapominać o domowych zwierzętach – zarówno tych pozostających w zimie na zewnątrz jak i o „domowych pieszczochach”. Psy, spędzające zimę w budzie powinny mieć ją dobrze ocieploną, osłoniętą od wiatru. Przypominamy, że zgodnie z prawem nie wolno trzymać psa na uwięzi dłużej niż 12 godzin, zaś sam łańcuch nie może być krótszy niż 3 metry. Podczas mrozów dobrze jest karmić psy ciepłymi posiłkami.

Koty wychodzące z domu muszą mieć możliwość swobodnego powrotu jeśli nie do domu to do schronienia o wyżej temperaturze (piwnica, garaż, weranda). Można też rozważyć możliwość zatrzymania zwierzęcia w domu przez okres mrozów.

Wychodząc z psami na spacer, należy przygotować je do tego tak jak przygotowujemy samych siebie. W dalszym ciągu pokutuje bowiem przeświadczenie, że skoro pies ma futro to nie potrzebuje dodatkowej ochrony przed zimnem. Stwierdzenie to sprawdza się u zwierząt pozostających cały czas na zewnątrz, jednak jeśli mamy do czynienia z psem przebywającym przez większość doby w pomieszczeniu, musi on podczas spacerów znosić bardzo dużą różnicę temperatur. Dlatego – zwłaszcza w przypadku psów małych lub krótkowłosych – pamiętać o dodatkowym zabezpieczeniu w postaci na przykład „kubraczka”, a u wszystkich psów postarać się o ochronę łap (głownie przed solą jaką wysypywane są chodniki). Można użyć w tym celu natłuszczającego kremu lub oliwki.

Sam spacer powinien być stosunkowo krótki lub (jeśli chcemy go przedłużyć) energiczny, zmuszający psa do aktywności. Pod żadnym pozorem nie wolno w czasie mrozów łączyć spacerów z zakupami czy załatwianiem innych spraw wymagających pozostawienia psa na zewnątrz. Brak ruchu w połączeniu z bardzo niską temperaturą może być zabójczy dla domowego pupila, nie mówiąc już o cierpieniach jakie musi znosić oczekując na mrozie.

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce się z apelem o wyczulenie na wszelkie przypadki i odstępstwa w sprawie pozostawienia zwierząt bez należytej opieki podczas trudnych warunków zimowych. W takich przypadkach należy albo pomóc samodzielnie, albo zawiadamiać wszelkie służby odpowiedzialne za ochronę zwierząt w Polsce.

TOZ przygotowało także 10-punktówe porady dotyczące tego, na co należy zwrócić uwagę jeśli chodzi o opiekę nad zwierzętami zimą:
Pamiętaj aby:

  1. zapewnić swojemu psu ocieploną budę poprzez wyłożenie jej elementów wojłokiem lub kocem oraz zakrycie wejścia od góry uchylną klapką.
  2. brak ruchu u psa to podstawowy czynnik wychłodzenia organizmu psa – zwolnić zwierzę z łańcucha podczas silnych mrozów. Zapewnić mu dużo ruchu.
  3. podawać ocieploną wodę do picia.
  4. zapewnić ciepłą karmę 2 razy dziennie.
  5. zabrać psa krótkowłosego do domu, a w przypadku wyjątkowych spadków temperatury wszystkie psy.
  6. pamiętaj, że koty wolno bytujące w miastach są naturalnym sprzymierzeńcem człowieka w walce z gryzoniami - zapewnić im wejście do piwnicznych korytarzy w trudnym okresie zimowym.
  7. u ptaków zachodzi bardzo szybka przemiana materii - sukcesywnie je dokarmiaj w stałych miejscach nie zapominając o systematyczności
  8. zwierzęta gospodarskie nie mogą pozostawać bez opieki w otwartym terenie - należy zawiadomić Inspekcję Weterynaryjną w przypadku stwierdzenia takiego faktu
  9. zapewnienie opieki nad bezdomnymi zwierzętami należy do zadań własnych gminy - o ile spotkasz potrzebującego podczas mrozu psa lub kota pamiętaj o telefonie do właściwego urzędu.
  10. wpłacić datek na schronisko dla bezdomnych zwierząt, które szczególnie w okresie zimowym jest przepełnione.

Joanna Gacka / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 10:32:25, 08-02-2012 Lamciaaa

    Ptaki należy dokarmiać przez całą zimę dopóki temperatura jest poniżej 0 stopni C, najlepiej ziarnem - nigdy świeżym chlebem. Polecam również art http://www.tipy.pl/artykul_2750,jak-karmic-ptaki-zima.html
  • 12:09:14, 08-02-2012 krystynka

    Straszna jest zima dla zwierząt:
    Cytat:
    Kot, któremu łapki przymarzły do piwniczego okienka. Psy, którym żelazne obroże, przymocowane do łańcucha, przymarzły do szyi. Takie zgłoszenia co kilka godzin odbierają instytucje pomagające zwierzętom
    http://www.gp24.pl/apps/pbcs.dll/art...ORZE/390551276

    A spódzielnie mieszkaniowe wywiesiły apele, żeby koniecznie zamykać wszelkie okienka piwniczne.
    Co za bezduszność
  • 18:44:10, 08-02-2012 Vika

    Cytat:
    Ptaki należy dokarmiać przez całą zimę dopóki temperatura jest poniżej 0 stopni C, najlepiej ziarnem - nigdy świeżym chlebem. Polecam również art http://www.tipy.pl/artykul_2750,jak-...taki-zima.html

    A z tym jest problem. Kilka razy wysypałam na balkon ziarno i posiekaną słoninkę dla sikorek, ewent.wróbli choć prawie wcale ich nie widać, ale wszystko wyjadały wrony i sroki ,które się bardzo w ostatnich latach rozmnożyły.Trzeba będzie zastosować sposób z plastykową butelką napełnioną tłuszczem i ziarnem.
    Nie wiem,czy nie ma sposobu na zmniejszenie populacji tych drapieżnych i niezbyt sympatycznych ptaków. Teraz wyjadają pokarm tym mniejszym, a wiosną -jajeczka , a czasem i pisklęta z gniazd. Tak giną również gołąbki.
    Koty jakoś radzą sobie, jest jedna piwnica z uchylonym oknem.
    ... zobacz więcej
  • 12:33:09, 15-02-2012 tomeh

    Biedne zwierzaki, bardzo wiele ich teraz ginie przez brak schronienia

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy