Strona głównaStyl życiaMuzyka pomoże ćwiczyć dłużej

Muzyka pomoże ćwiczyć dłużej

Muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, pomoże też trzymać się ustalonych treningów. Regularna aktywność fizycznie pomaga zaś zapobiegać chorobom serca i udarom
Muzyka pomoże ćwiczyć dłużej [Fot. panitialapon - Fotolia.com] Słuchanie muzyki podczas ćwiczeń może pomóc w wydłużeniu czasu treningu, mówią uczeni z Texas Tech University Health Sciences.

Niedawne testy wskazały, że słuchanie muzyki podczas może być niebezpieczne, bo może zmieniać fale mózgowe, nowe badania jednak podkreślają dobroczynny jej wpływ podczas wysiłku.

Muzyka może mieć ogromny wpływ na nasz nastrój, dając mózgowi sygnał do uwalniania związków, które odpowiadają za i przydają nam energii.

Do badań zaproszono 127 pacjentów z chorobą serca, których poddano elektrokardiograficznemu testowi wysiłkowemu. Część badanych słuchała podczas ćwiczeń rytmicznej muzyki, część zaś stanowiła grupę kontrolną.

Wyniki pokazały, że czas ćwiczeń był znacznie dłuższy w przypadku osób słuchających muzyki - trwał średnio 505,8 sekund, podczas gdy grupa kontrolna wytrzymała na bieżni przeciętnie i 455,2 sekund.

Regularna aktywność fizycznie pomaga zapobiegać chorobom serca i . Aby poprawić ogólny stan układu krążenia, zaleca się co najmniej 150 minut tygodniowo umiarkowanego wysiłku fizycznego lub 75 minut energicznych ćwiczeń tygodniowo. Oznacza to, że warto ćwiczyć np. trzydzieści minut dziennie, pięć razy w tygodniu. Oczekiwane efekty uzyskuje się także, gdy dzieli się czas ćwiczeń na krótsze etapy - po 10 lub 15 minut.

Jeśli chce się obniżyć poziom ciśnienia krwi i ilości cholesterolu, najlepiej jest wykonywać ćwiczenia aerobowe trzy do czterech razy w tygodniu.

Warto pamiętać, że ćwiczenia aerobowe dają największe korzyści sercu. Obejmują: energiczne , , lub jazdę na rowerze. Ćwiczenia siłowe i rozciągające zaś są najlepsze dla poprawy ogólnej wytrzymałości i elastyczności.

Serwis świąteczny senior.pl

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X