Strona głównaStyl życiaMyślenie o śmierci pomaga lepiej żyć

Myślenie o śmierci pomaga lepiej żyć

Myślenie o śmierci może być dobre. Świadomość końca życia może poprawić zdrowie fizyczne i pomóc nam zmienić nasze cele i wartości. Nawet takie „obcowanie ze śmiercią", jak spacer po cmentarzu, może wywołać pozytywne zmiany i sprzyja pomaganiu innym.
Myślenie o śmierci pomaga lepiej żyć [fot. Pixabay]
Wcześniej koncentrowano się na tym, że myślenie o śmierci jest destrukcyjne i niebezpieczne, sprzyjając różnym negatywnym zachowaniom, takim jak uprzedzenia i chciwość, a nawet przemoc. Miało to związek z teorią opanowywania trwogi (ang. terror management theory - TMT), która zakłada, że podtrzymujemy pewne przekonania kulturowe, aby dać sobie radę ze świadomością, że nasza jest nieunikniona.
Tendencja badań TMT do oceny głównie negatywnych postaw i szkodliwych zachowań stała się tak głęboko zakorzeniona, że niektórzy ostatnio sugerowali, że świadomość jest po prostu ponurą siłą społecznej destrukcji - mówi Kenneth Vail z University of Missouri. - Niewiele poświęcono analiz na to, jak subtelna, codzienna świadomość śmierci może motywować postawy i zachowania, które minimalizują krzywdzenie siebie i innych oraz sprzyjają dobremu samopoczuciu - dodaje Vail.
Teraz zebrano liczne przykłady eksperymentów zarówno laboratoryjnych, jak i terenowych, które sugerują pozytywną stronę naturalnych myśli o nieuchronności śmierci. Na przykład, Vail wskazuje na badanie, w którym sprawdzono, jak fizyczne przebywanie w pobliżu cmentarza wpływa na chęć niesienia pomocy nieznajomym. Okazało się, że prawdopodobieństwo udzielenia pomocy było o 40 proc. większe na cmentarzu niż przecznicę od cmentarza. - Inne eksperymenty powtórzyły te i podobne ustalenia, pokazując, że świadomość śmierci może motywować do zwiększonego wyrażania tolerancji, poczucia równości, i pokojowego nastawienia - mówi Vail.

Inny przykład, z Uniwersytetu w Kansas, wskazuje, że zwiększona świadomość śmierci może motywować fundamentalistów religijnych do okazywania współczucia członkom innych grup, kiedy teksty religijne czynią takie wartości ważniejszymi. Co więcej, aktualna pamięć o śmierci - na co wskazali z kolei uczeni z Uniwerystetu w Lipsku - może motywować do zgodnych z ekologią zachowań.
Myślenie o śmierci może też sprzyjać zdrowiu. Niedawne testy wykazały, że gdy przypomina się o śmierci, ludzie dokonują lepszych wyborów zdrowotnych, takich jak stosowanie większej ilości kremów przeciwsłonecznych, ograniczenie palenia papierosów i zwiększenie poziomu ćwiczeń. Powinniśmy skierować uwagę i wysiłki badawcze na lepsze zrozumienie, w jaki sposób motywacje wyzwalane przez świadomość śmierci mogą poprawić życie ludzi, a nie koncentrować się na tym, czy mogą powodować choroby i konflikty społeczne - ocenia Vail.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy