Strona głównaStyl życiaNa starość życie jest... lepsze - jak wzmacniać pozytywne emocje

Na starość życie jest... lepsze - jak wzmacniać pozytywne emocje

Ludzie mówią, że życie staje się lepsze z wiekiem. Teraz badania wskazują, że może to być spowodowane tym, że starsi ludzie mają mądrość i czas, aby wykorzystać uważność (mindfulness) do poprawy samopoczucia.
Na starość życie jest... lepsze - jak wzmacniać pozytywne emocje
Uczeni zajmujący się zdrowym starzeniem się na Flinders University w Australii uważają, że pewne cechy są silniej widoczne u osób starszych niż młodszych.

Uważnością (mindfulness) określa się naturalną ludzką zdolność do bycia świadomym własnych doświadczeń i zwracania uwagi na chwilę obecną w sposób celowy, otwarty i bez nadmiernego krytycyzmu. Korzystanie z technik wzmacniających uważność może pomóc w zmniejszeniu stresu i uzyskiwaniu pozytywnych efektów psychologicznych.
To sugeruje, że uważność może naturalnie rozwijać się wraz z czasem i doświadczeniem życiowym", mówi prof. Tim Windsor, współautor badania - Znaczenie uważności dla dobrego samopoczucia może wzrastać w miarę , w szczególności dotyczy to zdolności do skupienia się na chwili obecnej i niekrytycznego nastawienia wobec doświadczeń. Takie cechy są pomocne w dostosowaniu się do wyzwań związanych z wiekiem i w wytwarzaniu
Ankieta przeprowadzona wśród kilkuset uczestników w wieku 18-86 lat pokazała, że od wieku średniego do starszego wzrasta tendencję do skupiania się na chwili obecnej i przyjmowania bezstronnej orientacji w danej sytuacji, co może stać się szczególnie ważna dla dobrego samopoczucia na starość.

W badaniach uczeni ocenili wybrane cechy uczestników, takie jak: koncentrowanie się na chwili obecnej, akceptacja, nieprzywiązywanie się oraz zbadali związki tych cech z ogólnym samopoczuciem.
Umiejętność docenienia tymczasowego charakteru osobistych doświadczeń może być szczególnie ważna z punktu widzenia sposobu, w jaki ludzie zarządzają codziennymi celami w drugiej części życia - mówi Leeann Mahlo, współautorka badań - Odkryliśmy, że pozytywne relacje między uważnością i dobrym samopoczuciem stały się silniejsze od osiągnięcia wieku średniego. Nasze odkrycia sugerują, że jeśli uważność przynosi szczególne korzyści w późniejszym życiu, można to wykorzystać treningu wzmacniania tych cech dla poprawy samopoczucia u ludzi starszych.
Uważność może pomóc w poprawie samopoczucia w każdym wieku, mówią uczeni, wskazując, że aby rozwijać tę technikę warto:
  • zdawać sobie sprawę z naszych myśli i otoczenia oraz zwracać uwagę na chwilę obecną w sposób otwarty i bez krytykanctwa. Może to zapobiec koncentrowaniu się na przeszłości lub się o przyszłość w nieprzydatny sposób;
  • przyjąć, że nasze myśli, uczucia i określone sytuacje istnieją w tej chwili i nie będą trwały. Może to pomóc w elastycznym, bardziej optymistycznym podejściu do trudnych okoliczności, w tym tych obecnych, związanych z obawami wobec COVID-19;
  • poszukać więcej informacji o uważności; dostępne są aplikacje na komputery i smartfony, które pomagają w uczeniu się i praktykowaniu uważności;
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć