Strona głównaStyl życiaNa wigilijnym stole króluje barszcz z uszkami

Na wigilijnym stole króluje barszcz z uszkami

Aż 93 proc. Polaków wskazało, że na ich świątecznym stole będzie królowała tradycyjna kuchnia i swojskie smaki. Najbardziej popularnymi potrawami są barszcz czerwony z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami, śledź w oleju oraz smażona ryba, ale pojawiają się także nowe apetyczne i odważne kulinarne trendy.
Boże Narodzenie to niewątpliwie najbardziej podniosłe polskie święto. Ozdobione pięknymi dekoracjami, bogato przystrojonymi choinkami i zapachem tradycyjnych polskich smaków, ciągle kojarzy się nam przede wszystkim z biesiadowaniem przy stole (41 proc.) i spotkaniem w rodzinnym gronie (29 proc.). Ale magię świąt odnajdujemy także w kupowaniu, pakowaniu i skrzętnym ukrywaniu (15 proc.). Zaskakujący jest natomiast fakt, że już co dziesiąta osoba nie wyobraża sobie świąt bez oglądania telewizji, a „” to pozycja obowiązkowa w niemal co piątym domu. Losy małego McCallistera bawią Polaków niezmiennie już od ponad 10 lat. Co ciekawe, Boże Narodzenie to również „okazja” do rodzinnej kłótni, która w niektórych domach stała już już świecką tradycją (5 proc.).

fot. Mosso
Wykres 1. Z czym kojarzą nam się święta Bożego Narodzenia?, źródło: MOSSO

Smak tradycji

W przeważającej większości polskich domów na wigilijnej wieczerzy co roku pojawia się dwanaście tych samych potraw. z własnoręcznie lepionymi uszkami z nadzieniem grzybowym (82 proc.), pierogi z kapustą i grzybami (82 proc.), śledzie w oleju lub occie (82 proc.) oraz smażone ryby (82 proc.) to najbardziej znane i najchętniej wybierane wigilijne dania.

Świąteczny barszcz jest staropolską polewką, którą jadał już Władysław Jagiełło. Gotuje się go na wywarze z warzyw i buraków, przyprawia kwasem buraczanym i suszonymi grzybami. Inne chętnie wybierane wigilijne zupy to: kapusta z grzybami (73 proc.), grzybowa z uszkami (27 proc.) oraz rybna (6 proc.).

Tradycyjne pierogi trafiły do nas z Blikiego Wschodu i nieprzerwanie od XIII wieku królują na polskich stołach. W wilię podawane są z kapustą i grzybami lub na słodko - z nadzieniem z maku, orzechów i rodzynek, polane sosem waniliowym (6 proc.). Alternatywę dla nich stanowi kutia (12 proc.), która jest tradycyjną potrawą kuchni litewskiej czy białoruskiej. Zazwyczaj robiona jest z obtłuczonej pszenicy, ziaren maku, słodu, miodu oraz bakalii.

Na wigilinym stole znajdziemy również rybę po grecku (77 proc.), krokiety z kapustą i grzybami (55 proc.), paszteciki (14 proc.), łazanki (12 proc.) czy śledzia w musztardzie (9 proc.). Ostatni wigilijny przysmak to kompot z suszonych owoców. Jest on również popularny we Francji, tylko w nieco innej formie. Otóż francuski „compote" to słodki, bardzo gęsty, owocowy deser, który podaje się dopiero po głównych posiłkach.

Wiekszość Polaków, bo aż 67 proc. świąteczne potrawy przyrządza od początku do końca własnoręcznie. Zaledwie 33 proc. ankietowanych koszysta z gotowych dań, które można dostać w supermarketach. Najczęściej wybierają produkty trudne do zrobienia lub te czasochłonne tj. uszka - 56 proc., barszcz czerwony - 44 proc., ryba w galarecie - 33 proc., pierogi - 33 proc., krokiety - 22 proc. czy śledzie w oleju lub occie - 11 proc.

fot. Mosso
Wykres 2. Najpopularniejsze potrawy wigilijne, źródło: MOSSO
 
Strony : 1 2

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy