Strona głównaStyl życiaNadeszło lato!

Nadeszło lato!

Słońce, świeże owoce i warzywa, długie dni i noce pełne gwiazd. Zapach siana, kwitnących lip i ziół. Czas żniw, ale także odpoczynku na urlopach i wakacjach. Lato niesie ze sobą wiele radości, a dziś właśnie się zaczyna - najdłuższym dniem w roku.
Nadeszło lato! Astronomiczne lato zaczyna się w dniu przesilenia letniego - między 21 a 23 czerwca. Tegoroczne rozpoczęło się dziś o o 12:07 gdy Słońce weszło w znak Raka. Pozostanie z nami do 23 września, do równonocy jesiennej. Jesień zacznie się tego dnia o 3:54.

Najdłuższy tegoroczny dzień będzie trwał od 16 godzin i 20 minut w Polsce południowej do ponad 17 godzin na północy kraju. Później noc zacznie się wydłużać.

Lato jest w naszym klimacie najcieplejsza porą roku. Średnie dobowe temperatury powietrza przekraczają w tym okresie 15°C. To okres najbardziej intensywnej wegetacji roślin, dojrzewania warzyw i owoców. Dlatego też letnia aura od zawsze była bacznie obserwowana przez rolników. Bo ta pora roku to nie tylko piękne słońce i ciepłe przelotne deszcze, ale także burze z niszczącym gradem, upały i susze oraz powodzie. Straty poniesione tuż przed żniwami i zbiorami są zaś najbardziej dotkliwe.

Prace w polu, ogrodach i sadach w letnich miesiącach nabierają tempa i intensywności. Nic dziwnego, że większość przysłów dotyczących tej pory roku związana jest z pracą i z pogodą. Oto kilka z nich:
 • Kto w lecie nie zbiera, w zimie głodem przymiera.
 • Kto w lecie próżnuje, w zimie nędzę czuje.
 • Lato zrobi, zima je.
 • Kto latem pracuje, zimą głodu nie poczuje.
 • Jak w czerwcu pogoda służy, rolnik tylko oczy mruży
 • Gdy Piotr z Pawłem w deszcz uderzy, słońce za mgłą tydzień leży.
 • Gdy święty Piotr z Pawłem płaczą, ludzie przez tydzień słońca nie zobaczą.
 • Deszcze na lipca pierwszego, drugiego, zapowiedzią deszczu czterdziestodniowego.
 • Gdy pająk w lipcu przychodzi, to za sobą deszcz przywodzi, gdy swą pajęczynę snuje, bliską burzę czuje.

Pogoda jest ważna nie tylko dla ciężko pracujących rolników. Większość Polaków właśnie w lecie planuje najdłuższy okres odpoczynku, na miesiące tej pory roku przypadają także . Dlatego właśnie teraz popularnością cieszą się długoterminowe prognozy pogody, które pomagają w odpowiedzi, który miesiąc wybrać na letni wypoczynek i gdzie "złapiemy" jak najwięcej słońca.

Pamiętajmy też, że upał i związane z nim ryzyko zdrowotne mogą być nawet zabójcze dla osób starszych, osłabionych i dla małych dzieci.

Udar cieplny, oparzenia słoneczne, czy kłopoty z krążeniem to niestety także letnia rzeczywistość. Podobnie jak ugryzienia komarów, czy... zatrucia pokarmowe, których w letnich miesiącach przybywa. Tych niedogodności i zagrożeń łatwo jednak uniknąć, ciesząc się jednocześnie długimi dniami i blaskiem słońca. Należy je wykorzystywać (pamiętając oczywiście o odpowiedniej przed szkodliwym promieniowaniem), ponieważ naturalna fototerapia poprawia nastrój, dodaje energii i pozytywnie stymuluje organizm.

Miłego lata!

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Poradnik-zdrowia.pl
 • Umierać po ludzku
 • eGospodarka.pl
 • EWST.pl
 • Oferty pracy