Strona głównaStyl życiaNadmiar informacji sprawia, że mózg słabiej pracuje

Nadmiar informacji sprawia, że mózg słabiej pracuje

Dostęp do informacji mamy zewsząd, rozmaite dane docierają do nas poprzez media, różne strony internetowe. Wszystko to jednak nie sprawia, że nasz mózg lepiej funkcjonuje – wręcz odwrotnie nawał danych osłabia możliwości umysłowe.
Nadmiar informacji sprawia, że mózg słabiej pracuje [Fot. alexlmx - Fotolia.com]
Uczeni z Uniwersytetu Stanforda przeprowadzili testy, z których wynika, że natłok informacji i robienie wielu rzeczy w tym samym czasie nie sprawia, że stajemy się bardziej efektywni. Rzeczy mają się zgoła inaczej, spada wówczas jakość naszej pracy.

Nie istnieje doskonałość w wielozadaniowości. Pracodawcy, którzy chcieliby widzieć swoich pracowników przy kilku zadniach jednocześnie, raczej zawiodą się na efektach takiej aktywności. Ustalono, że ten, kto wydaje się korzystać z niczym systemu operacyjnego z wieloma otwartymi oknami, wykonuje wiele rzeczy równocześnie, ale niewiele z nich robi dobrze...

Uczestników badan podzielono na dwie grupy. Jedna miała wykonywać jedno zadanie, druga zaś równocześnie dwa. Okazało się, że osoby z tej ostatnie grupy wypadły
słabiej. Były mniej skuteczne w ćwiczeniach wymagających .

Jak wyjaśniają autorzy, dzieje się tak dlatego, że nie pozwala oddzielać różnych bodźców, które do nas docierają. To dlatego, że trudniej jest się na nich wszystkich skoncentrować i nie potrafimy odróżnić tego, co ważne, od mniej istotnych, stąd spada nasza efektywność w wykonywaniu zadań.

O badaniach napisano w Proceedings of the National Academy of Sciences

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć