Strona głównaStyl życiaNadmierna ochota na słodycze - winny może być zbyt krótki sen

Nadmierna ochota na słodycze - winny może być zbyt krótki sen

Jeśli „dopada" cię nieprzeparta ochota na słodycze, winna może być temu niedostateczna ilość snu. Bezsenność wpływa na nasz smak i odczuwanie głodu.
Nadmierna ochota na słodycze - winny może być zbyt krótki sen [Fot. JacZia - Fotolia.com]
Musisz sypiać 7 do 9 godzin na dobę, aby twój organizm mógł normalnie funkcjonować. Odchylenia od tej normy w jedną czy w drugą stronę skutkują różnorodnymi zaburzeniami, m. in. tymi związanymi z odżywianiem się.

Jak mówią uczeni z Michigan State University, dobry, dostatecznie długi poprawia funkcje immunologiczne, obniża poziom stresu i pomaga zapobiec chorobom przewlekłym. Poza tym osoby, które się wysypiają, mają więcej energii, są bardziej efektywne w pracy i odznaczają się lepszym . Bezsenność zaś oznacza wyższe ryzyko sercowo-naczyniowe i rozwoju oraz , a także zwiększony poziom stanów zapalenych i zaburzeń poziomu we krwi.

Wiele badań pokazało, że bezsenność ma związek z niewłaściwymi nawykami żywieniowymi. Wszystko dlatego, że sen oddziałuje na poziom dwóch hormonów, które regulują apetyt: greliny (wzbudzajacej ) i leptyny (odpowiadającej za odczuwanie sytości). Niedobory snu zwiększają ilość pierwszego hormonu, a zmniejszają drugiego, a to prowadzi do nadmiernego jedzenia. Bezsenność nie sprzyja kontroli wagi.

Do badań zaproszono kilkadziesiąt zdrowych mężczyzn. Przez dwa dni monitorowano ich sen za pomocą elektrod: mierzono aktywność elektryczną mózgu, aby ocenić, jak długo spali i ile trwały określone fazy snu. Następnie uczestników poddano badaniom poziomu cukru.

Okazało się, że im krócej mężczyźni spali, tym większą ochotę na cukier mieli. Nie tylko czas trwania snu wiązał się z większą chęcią zjedzenia , ale także niedostateczna długość fazy Rem, w której występują szybkie ruchy gałek ocznych mamy marzenia senne.

O badaniach można Food Quality and Preference

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy