Strona głównaStyl życiaNajlepszy sposób na mycie jabłek - oczyść je tak, a będą najzdrowsze

Najlepszy sposób na mycie jabłek - oczyść je tak, a będą najzdrowsze

Zazwyczaj myjemy jabłka pod bieżącą wodą i wycieramy ściereczką. Niektórzy jedzą te owoce tylko po obraniu ze skóry. Istnieje jednak inny, lepszy sposób na ich oczyszczenie.
Najlepszy sposób na mycie jabłek - oczyść je tak, a będą najzdrowsze [Fot. rodimovpavel - Fotolia.com] Nawet jeśli obierzemy jabłka ze skóry, nie mamy zupełnej pewności, że pozbędziemy się z nich pestycydów. Co więcej, o tyle nie jest to polecane, że w skórze znajduje się najwięcej i wiele witamin, dlatego odżywczo jest bardzo wartościowa.

Jabłka, o ile nie pochodzą z upraw organicznych, są zwykle ochraniane przed szkodnikami syntetycznymi środkami owadobójczymi. Agencja Ochrony Środowiska USA wymaga mycia tych owoców przez dwie minuty w roztworach wybielających przed wprowadzeniem do obrotu. Ma to usunąć brud i zarazki z jabłek. Jak wskazują jednak badacze z Uniwersytetu Massachusetts, taki zabieg nie oczyści z pozostałości po pestycydach. W każdym razie jest na to inny sposób.

Uczeni wykorzystali do badań jabłka, które zostały spryskane środkiem grzybobójczym tiabendazolem i insektycydem o nazwie fosmet. Niektóre umyto jedynie wodą, inne umieszczono w roztworze wybielającym, a jeszcze inne w roztworze zawierającym 10 mg / ml wodorowęglanu sodu (tj. ).

Okazało się, że już po dwóch minutach w roztworze z sodą oczyszczoną jabłka zostały oczyszczone z większej ilości niż owce myte pozostałymi dwiema metodami. Pod piętnastu minutach na powierzchni owoców nie odnotowano obecności tiabendazolu i fosmetu.

Jak zaznaczają uczeni, mycie owoców w roztworze sody oczyszczonej nie wyeliminowało szkodliwych związków całkowicie, niewielkie ilości wspomnianych substancji były obecne w skórze owoców.

Na podstawie:

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy