Strona głównaStyl życiaNajstarsi seniorzy - grupa najbardziej wykluczona społecznie?

Najstarsi seniorzy - grupa najbardziej wykluczona społecznie?

Osoby w wieku powyżej 85 lat są znacznie bardziej narażone na wykluczenie społeczne niż ludzie z grupy 65 - 84 lata.
Najstarsi seniorzy - grupa najbardziej wykluczona społecznie?
W badaniu obejmującym ponad dziesięć tysięcy osób w wieku powyżej 65 lat stwierdzono, że tak najstarsi seniorzy, czyli osoby w wieku powyżej 85 lat, mają większe problemy z dostępem do usług, takich jak opieka zdrowotna, czy sklepy spożywcze. 16 procent z nich wskazało na „znaczące" problemy w tej sferze, wśród młodszych badanych - jedynie 4 proc. przedstawiło taką opinię. Ustalono jednocześnie, że kobiety miały mniejszy dostęp do usług niż mężczyźni.

Uczeni z University of Lincoln i Sheffield Hallam University, ustalili, że jakkolwiek tylko 17 procent respondentów w wieku 65 - 84 lat wskazuje, że nie wychodzi na spotkanie towarzyskie, odsetek ten wzrasta do niemal 50 proc. ludzi po 85-tym rokiem życia.

Co więcej, starsi respondenci także rzadziej wychodzili „na miasto", nawet nie żyjąc w pojedynkę, co sugeruje, że ludzie z tej grupy wiekowej są bardziej narażeni na wykluczenie społeczne, niezależnie od tego, czy mieszkają , czy też nie. Dalej, 19 procent osób z grupy 85+ stwierdziło, że odwiedzanie rodziny, kiedy tego potrzebują, jest „bardzo trudne", na podobne problemy wskazuje jednocześnie 9 proc. osób w młodszym przedziale wiekowym.
Ponieważ ludzie w krajach zachodnich żyją dłużej, konieczne jest teraz odróżnienie grupy seniorów najstarszych tych młodszych. Nasza analiza wykazała, że osoby liczące sobie ponad 85 lat są bardziej narażone na wykluczenie społeczne niż ludzie w wieku 65-84 lata - mówi dr Wesley Key. - Zbadaliśmy, czy przyczyną tego ryzyka jest pogarszający się stan zdrowia w tej grupie wiekowej, ale analiza pokazuje, że wyższe zagrożenie wykluczeniem społecznym najstarszych pozostaje, nawet jeśli uwzględniamy kiepski stan zdrowia - dodaje dr Key.
Osłabienie może zaszkodzić zdrowiu fizycznemu i psychicznemu, a ponadto osoby starsze częściej potrzebują opieki ze strony innych, jeśli mieszkają samotnie. To zaś najczęściej ma miejsce wśród najstarszych. W efekcie powinno się położyć większy nacisk na ustawowe usługi opieki zdrowotnej i społecznej. Należy podjąć środki, aby pomóc ludziom sędziwym w dalszym mieszkaniu we własnych domach tak długo, jak to możliwe, przy jednoczesnym umożliwieniu im odpowiednich relacji społecznych i dostępu do usług. Pierwszym krokiem jest dostępność do , takich jak Skype, teleopieka i bankowość internetowa, czy zakupy online.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy