Strona głównaStyl życiaNajstarsza kobieta na świecie ma 114 lat

Najstarsza kobieta na świecie ma 114 lat

Pani Misao Okawa zyskała tytuł najstarszej kobiety na świecie. W przyszłym tygodniu staruszka skończy 115 lat. Już wpisano ją do księgi rekordów Guinnessa.
Najstarsza kobieta na świecie ma 114 lat [© Patric Martel - Fotolia.com] Urodzona w 1898 roku pani Okawa otrzymała zaszczytny tytuł na specjalnej ceremonii, w której uczestniczył również m. in. trzymiesięczny wnuk staruszki. Podczas uroczystości seniorka miała okazję raczyć się swoim ulubionym sushi z makreli.

Zapytana o sekret , odpowiada po prostu - trzeba zadbać o swoje zdrowie. Dla niej samej oznacza to m. in. odpowiednie odżywianie się. Lubi potrawy typowo japońskie i zwykle po takie właśnie sięga.

Pani Okawa jest jedna z 50 tysięcy mieszkających w Japonii stulatków. Wydaje się więc, że obywatele Kraju Kwitnącej Wiśni mieszkańcy tego kraju posiadają sekret długowieczności: to zdrowe odżywianie. Japońskie kobiety odznaczają się niemal najdłuższym życiem, zajmują drugie miejsce - tuż po paniach z Hong Kongu. zaś również pochodzi z Japonii - to 115-letni Jiroemon Kimura.

Jak podkreślają eksperci, to głównie klasycznej japońskiej diecie mieszkańcy tego kraju zawdzięczają tak długie życie. Przeciętny Japończyk spożywa o około 25 procent mniej kalorii dziennie niż przeciętny Amerykanin. Podstawą ich diety są warzywa i ryby, a te ostatnie stanowią doskonałe źródło , które są doskonałe dla zdrowia serca. Ponieważ liczne posiłki lokalnego menu są wegetariańskie, mieszkańcy Japonii jedzą bardzo mało czerwonego mięsa, które może prowadzić do problemów zdrowotnych, gdy jest spożywane regularnie.

25-letnie badania z udziałem dojrzałych i starszych mieszkańców Okinawy wykazały, że tradycyjna dieta bogata w ryż, i warzywa może być powodem, dla którego średnia długość życia pań z Okinawy wynosi 86 lat.

Co więcej japońskie kobiety znacznie łagodniej przechodzą i sporadycznie stosują hormonalną terapię zastępczą, która może prowadzić do pewnych komplikacji zdrowotnych. Eksperci sądzą, że spożywanie dużej ilości soi zawierającej fitoestrogeny pomaga łagodniej przebyć okres klimakterium.

Ponadto badania wykazały, że Japończycy są genetycznie mniej predysponowani do pewnych chorób. Wykazują pozytywne nastawienie do świata i prowadzą niestresujący tryb życia, co też może wpływać na długowieczność.

Pani Okawa urodziła się w 1898 roku w Osace. W 1919 wyszła za mąż. Ma troje dzieci, czworo wnucząt i sześcioro prawnucząt.

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć