Strona głównaStyl życiaNarcyzm ma związek z agresją i przemocą

Narcyzm ma związek z agresją i przemocą

Analiza niemal czterystu czterdziestu badań z całego świata pokazuje, że narcyzm jest istotnym czynnikiem ryzyka zarówno agresji, jak i przemocy - twierdzą naukowcy.
Narcyzm ma związek z agresją i przemocą [fot. Gerd Altmann z Pixabay]
Związek między narcyzmem a agresją został wykazany we wszystkich wymiarach narcyzmu i dla różnych typów agresji. Wyniki były podobne niezależnie od płci, wieku, czy kraju zamieszkania.

Co więcej, narcyzm nie musiał osiągać patologicznych poziomów, aby sprzyjać przemocy. Badania wykazały, że nawet w granicach uznawanych za standardowe, wyższy poziom narcyzmu był powiązany z agresją.

- Przekaz jest dość prosty: narcyzm jest istotnym czynnikiem ryzyka zachowań agresywnych i przemocowych na całej linii - mówi prof. Brad Bushman z Uniwersytetu Stanowego w Ohio.

Takie wnioski uczeni wyciągnęli 437 niezależnych badań obejmujących łącznie ponad sto dwadzieścia trzy tysiące uczestników.
Narcyzm charakteryzuje się wyolbrzymionym poczuciem własnej ważności, wyjaśniają psychologowie. Kluczowym elementem tej cechy jest roszczeniowość. Narcyzm ma także dwa peryferyjne komponenty:

• Narcyzm wielkościowy (osoby o wysokiej )
• Narcyzm wrażliwy (osoby o niskiej samoocenie)

Badanie wykazało, że obydwa te komponenty były związane z agresją.

Narcyzm wiązał się ze wszystkimi formami agresji, w tym fizyczną, werbalną, znęcaniem się, agresją bezpośrednią i pośrednią, a także przenoszoną na niewinne ofiary.

- Osoby o wysokim poziomie narcyzmu nie są szczególnie wyrafinowane, jeśli chodzi o sposób atakowania innych - mówi Sophie Kjaervik, współautorka badań.

Jak odkryto, narcyzm był powiązany zarówno z cyberprzemocą w Internecie, jak i z przemocą offline. - Osoby o wyższym poziomie narcyzmu były nie tylko bardziej skłonne do reagowania agresją w przypływie gniewu, ale także częściej wykazywały agresję „chłodną, celową i proaktywną" - zauważa prof. Bushman.

Badania pokazały również, że osoby o wysokim poziomie narcyzmu były bardziej agresywne zarówno w sytuacjach sprowokowanych, jak i niesprowokowanych. Jednak ryzyko agresji było znacząco wyższe, gdy czuły się sprowokowane, np. ignorowane lub obrażane.

Naukowcy byli nieco zaskoczeni odkryciem, że związek między narcyzmem a był prawie tak samo silny jak jego związek z mniej poważnymi formami agresji. - Przemoc występuje rzadziej i jest na ogół trudniejsza do przewidzenia niż mniej ekstremalne formy agresji - mówi prof. Bushman.

- Można by również sądzić, że wyniki te dotyczą jedynie osób określanych jako „narcyzi", ale byłoby to błędne założenie - zauważa prof. Bushman.

Po pierwsze, nie można podzielić ludzi na tych, którzy są , i tych, którzy nimi nie są. Prawie każdy ma pewien stopień narcyzmu, chociaż tylko mniejszość osiąga poziomy na tyle wysokie, by można je było uznać za patologiczne.

Wyniki sugerują, że wyższy poziom narcyzmu wiąże się z większą agresją, nawet zanim osiągnie on poziom patologiczny. - Wszyscy jesteśmy bardziej skłonni do agresji, gdy nasz poziom narcyzmu wzrasta - wskazuje prof. Bushman.

Jednym z kluczowych wniosków z analizy było to, jak osoby o wysokim poziomie narcyzmu reagują, gdy czują się zagrożone. - Nasze wyniki sugerują, że prowokacja jest kluczowym moderatorem związku między narcyzmem a agresją - podsumowuje prof. Bushman.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Oferty pracy