Strona głównaStyl życiaNasz mózg szybciej wykrywa szczęście niż smutek

Nasz mózg szybciej wykrywa szczęście niż smutek

Pierwsze wrażenie po zobaczeniu twarzy innych mózgi odbierają w zaledwie 100 milisekund (0,1 sekundy). Czy jest ono słuszne jednak, to już inna kwestia. Teraz sprawdzono, w jaki sposób przetwarzamy ekspresję emocjonalną i okazuje się, że inaczej postrzegamy pozytywne oraz negatywne sygnały mimiczne.
Nasz mózg szybciej wykrywa szczęście niż smutek [fot. PDPics from Pixabay]
Przeanalizowano różnice między ich półkulami mózgowymi za pomocą techniki „podzielonego pola widzenia", która zasadza się na anatomicznych właściwościach układu wzrokowego.

Jak się okazuje, prawa półkula lepiej radzi sobie z przetwarzaniem emocji. - Jednak ta przewaga jest bardziej widoczna, gdy chodzi o przetwarzanie szczęśliwej i zdziwionej twarzy w porównaniu do oblicza smutnego lub przerażonego - mówi J. Antonio Aznar-Casanova z Uniwersytetu w Barcelonie.

- Pozytywna ekspresja jest postrzegane szybciej i dokładniej niż negatywna lub wycofana. Zatem i zaskoczenie są przetwarzane szybciej niż i strach, wyjaśnia Aznar-Casanova.

Ludzie wyciągają wnioski z wyrazów twarzy ludzi. - Wnioski te z kolei mogą silnie wpływać na ich wybory, a także np. na wyroki wydawane w procesach, co wcześniej badano w dziedzinach takich, jak kryminologia i pseudonauka fizjonomii - wyjaśnia uczony.

Obecnie „konkurują" dwie teorie wyjaśniające asymetrię mózgową w przetwarzaniu . Jedna postuluje dominację prawej półkuli w przetwarzaniu emocji, druga zaś opiera się na hipotezie dążenia - unikania, zgodnie z którą działanie mózgu zależy od danej emocji, tzn., że każda półkula lepiej przetwarza poszczególne emocje.

- Obecnie istnieją dowody naukowe na korzyść obu tych teorii, jednak częściej akceptowana jest ta głosząca hipotezę dążenia-unikania - wyjaśnia Aznar-Casanova.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy