Strona głównaStyl życiaNatura ma na nas kojący wpływ. Pomaga np. poprawić obraz własnego ciała

Natura ma na nas kojący wpływ. Pomaga np. poprawić obraz własnego ciała

Przebywanie na łonie natury pomaga ludziom radzić sobie z negatywnym obrazem swojego ciała, usuwając niektóre „wyzwalacze" lęku związanego z własnym wizerunkiem, a także wzmacniając mechanizmy radzenia sobie z negatywnymi uczuciami.
Natura ma na nas kojący wpływ. Pomaga np. poprawić obraz własnego ciała [fot. MireXa from Pixabay]
Odkryto powiązania między kontaktem z naturą, „racjonalną akceptacją" i pozytywnym odbiorem swojego ciała. Racjonalna akceptacja to mechanizm radzenia sobie z różnymi sytuacjami, czyli sposób, w jaki ludzie racjonalizują i utrzymują w określonej perspektywie emocje związane z , które czasowo pojawiają się i zanikają.

Jak ustalono, spędzanie czasu w naturalnym środowisku umożliwia realizowanie zdrowych strategii radzenia sobie z obrazem ciała. Może to wynikać z fizycznego i psychicznego zdystansowania się od takich czynników, jak: nierealistyczne standardy wyglądu, przeglądanie się w lustrze, czy częste korzystanie z .

Przebywanie w naturze może również pomóc rozwinąć takie procesy myślowe, które pozwolą na bardziej realistyczną ocenę zagrożeń związanych z wizerunkiem ciała i ich przyszłych konsekwencji.

- Istnieją już dowody na to, że kontakt z naturą sam w sobie wzmacnia pozytywny wizerunek ciała, a teraz przyjrzeliśmy się, w jaki sposób może pomóc umysłowi radzić sobie z uczuciami negatywnej oceny wyglądu, z jaką wszyscy od czasu do czasu się zmagamy, i zachować odpowiednią perspektywę - mówi prof. Viren Swami z Anglia Ruskin University.
Przebywanie na łonie odciąga nas od pewnych czynników sprzyjających negatywnemu wizerunkowi ciała (postów na Instagramie, modelek na billboardach, luster) powszechnych w środowiskach miejskich i daje możliwość spojrzenia na sprawy z innej perspektywy. Regeneracyjne właściwości naturalnego środowiska mogą również sprzyjać zdrowszym , w tym większej samokontroli i poczuciu wolniejszego upływu czasu, co zwiększa racjonalizację tych zagrożeń - mówi prof. Swami.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy